Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
25/11/2022 - 23:50

Запис до лікаря в Польщі: як українцям отримати безкоштовну консультацію?

Громадянам України, які прибули до Польщі, надається безкоштовна медична допомога. Кожен, хто потребує такої допомоги, може записатись до лікаря онлайн та повідомити про проблеми зі здоров’ям сімейного лікаря, спеціалізовану клініку чи лікарню. Це стосується всіх медичних закладів, які уклали договір з Нацфондом здоров’я.

Біженці з України можуть розраховувати на безкоштовну медичну допомогу. Безоплатні консультації та лікування надають установи, які співпрацюють з Національним фондом охорони здоров’я (NFZ), недержавні поліклініки та лікарні, а також приватні лікарі.

Польська медична система в принципі схожа на українську – в країні є Національний фонд охорони здоров’я, аналогічний нашій Національній службі здоров’я України. Як і в Україні, медична допомога пацієнтам абсолютно безкоштовна.

При перших ознаках погіршення здоров’я та для профілактики (наприклад, планової вакцинації) пацієнту слід звернутися до сімейного лікаря. Польські сімейні лікарі опікуються всією родиною. Ці медичні спеціалісти видають направлення до лікарів, які надають спеціалізовану медичну допомогу (офтальмологів, кардіологів, ендокринологів), а також виписують направлення на додаткову діагностику та лабораторні дослідження.

Якщо потрібно записатися на прийом до вибраного вами лікаря першого контакту в поліклініці, вистачить зареєструвати візит на вільну дату та час в режимі онлайн, по телефону чи в реєстратурі. Однак до більшості лікарів-спеціалістів або на окремі аналізи та процедури потрапити можна тільки з направленням. До якого лікаря в Польщі можна потрапити на безкоштовний прийом без направлення, а до якого без такого направлення не потрапиш. 

Варто також пам'ятати, що записатися по отриманих направленнях на низку процедур (УЗД, рентген і т.д.) в режимі онлайн не можна. Треба робити це в реєстратурі поліклініки, спеціаліст якої видав вам направлення. Там підкажуть найближчі вільні дати та саме місце, де можна буде зробити ту чи іншу процедуру. Це може бути будь-яка інша поліклініка вашого міста. 

Не до кожного лікаря треба мати направлення. Отже, не варто витрачати час на візит до лікаря першого контакту в поліклініці (сімейний лікар). Можна одразу записуватися на прийом, щоправда, перелік таких спеціалістів дуже обмежений.

Лікарі, до яких можна записатися без направлення (паперового та електронного) від родинного лікаря:

  • психіатр
  • гінеколог, акушер
  • онколог 
  • венеролог
  • стоматолог

Направлення також не потрібно в екстрених ситуаціях або ситуаціях, що загрожують життю. Тоді пацієнти терміново можуть звернутися до лікарні швидкої допомоги.

Якщо ви хочете записатися на безкоштовний прийом в рамках Національного фонду охорони здоров’я (NFZ) до інших лікарів (кардіолог, алерголог, ендокринолог, хірург, ортопед, уролог і т.д), то потрібно спочатку отримати направлення до них. Для цього треба відвідати свого лікаря в поліклініці й попросити виписати такий документ.

Направлення до лікаря переважно не має терміну давності. Можна записатися на прийом на вільну дату в будь-який час. Часто черга зайнята на кілька місяців уперед, залежно від спеціаліста. Однак, якщо йдеться про направлення на проходження фізіотерапевтичних процедур, то записатися на них потрібно протягом найближчих 30 днів, а пройти в будь-який час протягом 1 року з моменту видачі направлення. 

Електронне направлення

Пацієнтам в Польщі надають направлення до лікарів-спеціалістів також в електронному вигляді. Дані з такого направлення, які треба буде подати при реєстрації візиту, можна побачити в своєму онлайн акаунті пацієнта на сайті patient.gov.pl. Також код-підтвердження надсилають в SMS-повідомленнях.

Е-направлення зручне тим, що його неможливо загубити, бо дані завжди можна побачити в онлайн акаунті пацієнта, і тим, що скасовується обов'язок приносити паперовий оригінал направлення до закладу протягом 14 днів з моменту запису на візит до лікаря-спеціаліста.

Е-направлення надається на:

  • амбулаторні послуги спеціалістів, крім логопедичних консультацій;
  • стаціонарне лікування в медзакладі;
  • комп’ютерну томографію;
  • магнітно-резонансну томографію;
  • ендоскопічне дослідження шлунково-кишкового тракту;
  • ехокардіографію плоду при вагітності. 

Паперове направлення видається на: 

  • лікування в санаторії чи інших оздоровчих закладах;
  • на реабілітацію, в тому числі через наркозалежність;
  • лікування в психіатричній лікарні. 

Паперове направлення на низку процедур можуть видавати й українцям з-поза меж ЄС, які тимчасово перебувають у Польщі.

Які документи потрібні, щоб безкоштовно записатися на прийом до лікаря та отримати консультацію спеціаліста?

До моменту, коли спеціальна установа набрала чинності, потрібен був один із документів, що підтверджує особу та членів її родини. Це може бути паспорт громадянина України зі штампом Польської Прикордонної Служби, довідки, видані польськими прикордонниками, документ, що підтверджує особу, водійське посвідчення або, наприклад, Карта Поляка, свідоцтва про народження дітей тощо.

Після набрання чинності, тобто з 12 березня 2022 року, українці, на яких поширюється дія нового закону, користуючись медичними послугами, можуть додатково використовувати:

  • спеціальний номер PESEL, який присвоюється громадянам України,
  • електронний документ (повнолітні громадяни, які зареєструються в гміні і отримають номер PESEL та створять довірений профіль, можуть активувати електронний документ, що підтверджує статус уповноваженої особи),
  • роздруковане підтвердження створення довіреного профілю уповноваженої особи (включає ім’я та прізвище та номер PESEL).

Як повідомляє «гаряча лінія» NFZ, у надзвичайних ситуаціях, які становлять загрозу життю чи здоров’ю, пацієнтів приймають у спеціальному режимі без необхідності мати при собі відповідні документи, як у випадку з громадянами Польщі. Перевірка відбувається тільки після надання допомоги.

Читайте також: Можна отримати 710 злотих: нова програма фінансової допомоги для українців у Польщі

Відповідно до спеціальної устави, громадянство не може бути підставою для позачергового прийому пацієнтів. Кожен пацієнт має право на те, щоб медичні критерії, стан здоров’я та місце в листі очікування (наприклад, якщо мова йде про спеціалізовані клініки, планові процедури і тд.) вирішували, в якому порядку він отримує медичні послуги. У разі порятунку життя вирішальним завжди є стан здоров’я пацієнта.
Якщо пацієнт може самостійно дістатися до клініки, то в Польщі є спеціальні заклади первинної медичної допомоги, які приймають цілодобово.

Номер швидкої допомоги - 999.

Універсальний номер для дзвінків у разі надзвичайних ситуацій, наприклад, аварії або пожежі - 112.







Dziękujemy za przesłanie błędu