Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
20/04/2022 - 23:40

Вчителі з України зможуть працювати в польських школах

До Польщі вже прибуло 2.7 мільйона українців. Дедалі більше польських компаній сподіваються, що хтось із прибулих людей заповнить кадровий дефіцит, який роками спостерігається у багатьох галузях економіки. Місцева влада та шкільні ради намагаються сприяти працевлаштуванню в польських навчальних закладах. Українці, які мають педагогічний досвід, можуть працювати у школах Польщі. Для них передбачена спрощена система працевлаштування.

https://form.govtech.gov.pl/ankieta/720706/formularz-dla-szukajacych-zatrudnienia-jako-pomocnik-nauczyciela.html

З мільйонів біженців, які перетнули кордон 24 лютого, велика кількість дітей дошкільного та шкільного віку. Освіта в Польщі – обов'язкова, проте не секрет, що переважна кількість майбутніх школярів поки що недостатньо володіють польською мовою.

Спеціального для таких випадків у зв’язку з агресією Росії щодо України, Міністерство освіти і науки вжило низку заходів спрямованих на захист українських біженців. Нові зміни дозволяють розширити кількість підготовчих класів та полегшити працевлаштування українських освітян помічниками польських учителів. У чому виражається пільга і як влаштуватися біженцям на цей вид робіт.

Тут усе досить просто. Через зростання кількості дітей-біженців, влада Польщі планує серйозне збільшення підготовчих класів при діючих навчальних закладах. У таких класах працюватимуть не лише польські освітяни, а й запроваджуються додаткові ставки помічників вчителя.

Завдання помічників – підтримувати спілкування вчителя з дітьми, які знають польську мову, тобто. знання польського таким помічником передбачається спочатку. Усього таких вакансій буде відкрито по кілька сотень на кожен мегаполіс, а отже, загалом можна говорити про тисячі робочих місць.

У чому полегшення працевлаштування помічниками вчителя?

Пільга, за великим рахунком, одна, але така, що значно спрощує процедуру працевлаштування. При оформленні на роботу помічником вчителя документально підтверджувати знання польської мови українським біженцям не потрібно.

Очевидно, що самі знання повинні бути присутніми, але достатність їхнього рівня встановлюватиме директор навчального закладу під час співбесіди. Він же визначатиме чи підходить ні конкретна кандидатура школі.

Свої особливості щодо працевлаштування  у кожному окремому закладі можуть бути різними, але у спрощеному (узагальненому) вигляді процедура виглядає так:

Пошук роботи. Вакансії публікуються повітовими управліннями праці та на сайтах конкретних шкіл.

Співбесіда. Спілкування з потенційним керівником та/або відділом кадрів.

Написання заяви. Це стандартний документ, бланк якого нададуть у школі.

Підписання договору. Застосовується лише умова про працю , але може бути як безстроковою, і на певний період.

Оповіщення PUP. Цю операцію виконує роботодавець виходячи з норм Спеціального закону.

Окремо наголосимо, що жодних спеціальних дозволів на роботу отримувати не потрібно. Потрібно лише підтвердити законність перебування в Польщі.

Також  український біженець може працювати учителем у Польщі, на тих же правах, що й польські громадяни. На практиці це означає лише відсутність необхідності отримувати дозвіл на роботу. Самі умови працевлаштування є досить складними.

Як нескладно зрозуміти, це швидше виняток, ніж правило, і влаштуватися вчителем українським біженцям зовсім непросто. З іншого боку, вакансію помічника зайняти можна в полегшеному режимі, а згодом, влившись у колектив, може з'явитися і можливість кар'єрного зростання.

Вимога щодо працевлаштування за трудовим договором

Основною умовою є працевлаштування українського вчителя тільки на підставі трудового договору, а це означає, що працевлаштування за записом не є варіантом. Такий контракт може бути укладений як на певний, так і на невизначений строк та на повний робочий день за умови, що викладач має відповідну кваліфікацію для займаної посади.

Слід пам’ятати, що працевлаштування українського вчителя повинно випливати з організаційних потреб школи – наприклад, у школі створюється підготовче відділення для українських дітей або до класу приєднуються українські учні. Згода на таке працевлаштування має бути виражена керівним органом.

Обов'язкова перевірка судимості

Так само, як і у випадку з польськими вчителями – український педагог має довести, що він не був засуджений остаточним вироком суду та не підлягав дисциплінарному стягненню із забороною займатися цією професією. Важливо, щоб кожен директор мав можливість перевірити покарання дисциплінарним стягненням, адже доступ до Центрального реєстру дисциплінарних рішень можливий на підставі номера PESEL кандидата. Для українців, які в’їхали до Польщі після 22 лютого 2022 року, присвоєння цього номера можливе, крім того, директор може подати клопотання про перегляд несудимості з дисциплінарним стягненням.

Підтвердження кваліфікації для роботи за професією

Учитель з України має підтвердити свою професійну кваліфікацію, що на практиці означає проходження через складну процедуру, оскільки ці документи мають бути прийняті на території країни, де вчитель має намір працювати. На практиці часто виявляється неможливим для людей, які, рятуючись від війни, не змогли взяти їх із собою. Саме з цієї причини можна відступити від цієї процедури за умови погодження провідного органу.

Читайте також: У Польщі працює онлайн-школа для дітей з України

Якщо ви з України і шукаєте роботу в школі?


Ви можете скористатися офіс пропозицій роботи та кадрових резервів.
(Banku Ofert Pracy i Rezerw Kadrowych) – сайт з пропозиціями роботи як допомога вчителю.
https://form.govtech.gov.pl/ankieta/720706/formularz-dla-szukajacych-zatrudnienia-jako-pomocnik-nauczyciela.html

Міська влада та волонтери-куратор також допомагають у працевлаштуванні.

У Варшаві можна звернутись до Агенції зайнятості громадян України (вул.Маршалковська 77/79) та скористатися варшавським Офісом пропозицій про вакансії для вчителів та резервів працівників. Також зателефонуйте на гарячу лінію (+48 505 700 701) міського управління у справах громадян України. 

Допомогу у працевлаштуванні українських вчителів пропонує також Департамент освіти міста Кракова, який збирає інформацію про людей, зацікавлених працювати в польських школах та дитсадках. Заявку польською або українською мовою можна надіслати за адресую: [email protected]

Крім того, вчителі з України знайдуть інформацію про вакансію на сайті Управління освіти в Кракові - є база поточних пропозицій роботи,
в інформаційному пункті для іноземців у Кракові (ал. Дашинськєго 22, тел. +48 887 201 598).

Варто пам’ятати, що ви також можете шукати оголошення про роботу на обрану посаду у вибраному місті безпосередньо в Центральній базі пропозицій про вакансії, яка також працює в україномовній версії.

Також перевірте пропозиції роботи на praca.pl. У форму пошуку ви можете ввести назву посади польською чи українською мовою.


 







Dziękujemy za przesłanie błędu