Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
10/01/2023 - 21:00

Нові правила перебування у Польщі: що чекає українців у 2023 році

З початку 2023 року в Польщі набудуть чинності важливі зміни в законодавстві, які впливатимуть на життя не лише поляків, а й українців, які зараз перебувають у країні. Ми розповідаємо, до яких важливих змін треба готуватися українцям у Польщі та що потрібно знати.

Польські законодавці вирішили дещо врегулювати питання допомоги для громадян України, тому з початку 2023 року на українських переселенців чекає низка змін. Усі нові правила та зміни перебування українців у Польщі викладено у змінах до спецзакону "Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави". Польські урядовці працювали над змінами кілька місяців.

Важливо, що це поправки до законодавства, які вже підтримав Cейм Польщі. Проте, ці зміни ще очікують на підпис президента Анджея Дуди. 

Загалом, основні зміни стосуються документів та виплат, які отримують біженці.

Обов’язковий PESEL

Зміни торкнулися особливого статусу для українських переселенців PESEL UKR. Цей статус дає право громадянам України отримати соціальну допомогу та медичні послуги, працевлаштуватися та навчатися у Польщі.

Від 24 лютого 2022 року особи, які приїжджали до Польщі, не зобов’язані були оформлювати PESEL UKR. Українці робили його за бажанням. Оскільки перебувати на польській території можна було і без цього документа, не всі переселенці оформлювали статус PESEL UKR.

У середині грудня Сейм Республіки Польща ухвалив зміни до закону про допомогу громадянам України. Важливим моментом є те, що від 2023 року зміняться терміни подання заявки на PESEL. Раніше оформити номер PESEL потрібно було впродовж 90 днів після того, як приїхали до Польщі.

Відтепер, українці повинні будуть впродовж 30 днів подати заяву на номер PESEL. Що стосується тих українців, які прибули раніше до Польщі і не отримали цей номер, то в них буде 30 днів з моменту набуття чинності поправки. 

Обов’язковий профіль на PUE ZUS 

Наразі обов’язок мати профіль на Платформі електронних послуг ZUS (PUE) Закладу соціальних страхувань поширюється на платників, які сплачують внески за більше ніж п’ять осіб. З 1 січня 2023 року цей обов’язок поширюватиметься на всіх підприємців – у тому числі на власників малого бізнесу, тобто тих, у яких працює до п’яти працівників, і тих, хто сплачує внески лише за себе.

До 30 грудня 2022 року всі платники внесків – фізичні особи, юридичні особи, організації без статусу юридичної особи – повинні були створити профіль у PUE ZUS.

Оплата житла 

Сьогодні у Польщі діє програма допомоги українцям під назвою 40+. Вона забезпечує проживання та харчування українських переселенців.

Громадяни Польщі, які прихистили українців у себе вдома, отримують від держави 40 злотих за добу протягом 120 днів від моменту першого в’їзду біженця на територію Польщі.

Проте у 2023 році зміняться правила щодо перебування у місцях тимчасового розміщення для біженців.

Відповідно до нових змін українці можуть безплатно проживати у місцях тимчасового розміщення лише упродовж перших 120 днів від моменту першого приїзду до Польщі. 

Далі за проживання доведеться платити. Ті, хто проживає у таких місцях у Польщі понад 120 днів, з березня 2023 має оплатити  50% коштів  (не більше 40 злотих на добу). 

З травня 2023 року громадяни України, які будуть в країні більше ніж 180 днів, продовжать проживати, якщо заплатять 75% її суми.

Окремим категоріям не доведеться платити за житло після 120 днів після прибуття до Польщі, а це: 

  • особи з інвалідністю;
  • діти;
  • пенсіонери;
  • вагітні;
  • особи, які виховують дитину до 12 місяців;
  • опікуни не менше 3 дітей;
  • особи, які опинилися у складній життєвій ситуації.

Соціальна допомога тепер не для всіх

Польські урядовці хочуть контролювати соціальні виплати, які отримують українці. Вони неодноразово наголошували, що допомогу мають отримувати ті, хто справді цього потребує.

Тому, якщо українець виїжджає за межі Польщі більше як на 30 днів, його статус UKR скасовується, а також припиняються всі виплати.

Після повернення до Польщі українець зможе поновити статус PESEL UKR та виплату соцдопомоги. Проте не варто розраховувати на виплати, перебуваючи в Україні.

Крім того, нові зміни до спецзакону надають право органам соціального страхування (ZUS) отримувати від Прикордонної служби інформацію з реєстру про перетин українцями кордону. Тому обдурити систему не вдасться.

Збільшення заробітної плати

З 1 січня 2023 року мінімальна зарплата в Польщі буде становити 3490 злотих брутто.

Погодинна ставка становитиме:

  •  22,80 злотих з початку 2023 року;
  •  23,50 злотих із середини року. 

У 2024 році мінімальна зарплата у Польщі має бути 4000 злотих брутто. 

Diia.pl

Зміни до закону передбачають визнання в Польщі електронного документа, доступного у додатку Diia.pl (еквівалент польського документа mObywatel), як документа на легальне перебування у РП для біженців.

Цей документ разом із закордонним паспортом дасть право громадянину України багаторазово перетинати кордон без потреби оформлювати візу. Також цієї посвідки достатньо для подорожей Європою та світом.

До речі, зі спецзакону також буде видалено положення про спрощений порядок отримання посвідки на тимчасове проживання у Польщі (до трьох років). Однак спецзакон гарантує легальне перебування у Польщі утікачам від війни в Україні упродовж 1,5 року – до 24 серпня 2023 року.

Читайте також: У Польщі стартували безкоштовні онлайн-курси для медиків з України

Карта побиту для українців

Ті українці, які легально працюють у Польщі або відкрили власний бізнес, з 1 квітня 2023 року зможуть подавати документи на отримання посвідки на тимчасове проживання — карти побиту.







Dziękujemy za przesłanie błędu