Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
22/11/2022 - 19:30

Лікарняні в Польщі для українців: як оформити?

Понад мільйон українських біженців у Польщі, за останніми оцінками експертів, змогли швидко адаптуватися та знайти роботу. Багато з українських вимушених мігрантів, які працевлаштувались у сусідній країні вже зрозуміли, що лікарняні в Польщі далеко не аналогічні українським. Безумовно, що ніхто не застрахований від погіршення стану здоров’я. І це може бути не лише сезонне захворювання, а й доволі часто хвороба може стати наслідком виконуваної роботи. І тоді українським працівникам у Польщі доводиться брати вимушену лікарняну відпустку.

Згідно з польським законодавством право на лікарняну відпустку – польською “zwolnienie lekarskie” – у Польщі можуть скористатись усі офіційно працевлаштовані громадяни. Проте лікарняні оформлять лише тим особам, котрі за оцінкою лікаря потребують звільнення від виконання робочих обов’язків та відповідного лікування.

Українці, які працюють у Польщі та мають оформлені робочі стосунки із працедавцем мають право на отримання листка непрацездатності і лікарняні виплати. Але вчергове нагадуємо, що це стосується виключно офіційно працевлаштованих у Польщі громадян України, із зарплати яких сплачуються необхідні внески на медичне страхування.

Українським мігрантам у Польщі, у випадку погіршення стану здоров’я насамперед слід якомога швидше звернутися до лікаря за місцем проживання або праці.

Лікар, після проведення огляду та оцінки стану здоров’я пацієнта, визначає чи є потреба оформленні лікарняної відпустки. Також слід врахувати, що для того аби лікар міг оформити українському мігранту у Польщі лікарняні, останньому обов’язково потрібно мати ідентифікаційний номер – PESEL.

Лише лікар у Польщі є уповноваженою особою, яка має право надавати та оформляти лікарняну відпустку. 
Оформити лікарняний може не лише лікар державної установи, але й приватного медичного закладу, проте лише у випадку якщо приватний заклад має укладений договір з управлінням соціального страхування (ZUS).

Право на оформлення лікарняного в Польщі мають:

 • лікарі первинної ланки – сімейний лікар, терапевт чи педіатр ;
 • лікар-спеціаліст;
 • лікар в медичному стаціонарі;
 • стоматолог.

Підписати декларацію з лікарем можна за місцем проживання. Необхідно знайти лікарню з відповідною послугою. Ви можете в медичному закладі обрати лікаря, з яким бажаєте працювати. Для запису потрібно мати при собі номер PESEL.

У Польщі й до сьогодні лікарняний листок непрацездатності сленговою мовою називають – L4. Такі паперові листки непрацездатності видавались у Польщі хворим до 2018 року. Проте вже майже чотири роки (з кінця 2018 року) оформлення лікарняних у Польщі повністю переведене в електронну форму.

Електронний варіант листка непрацездатності суттєво полегшує, пришвидшує та автоматизує процес оформлення лікарняних. Адже він дозволяє уникнути потреби паперового оформлення та повідомлення роботодавця, оскільки електронна форма автоматично сповіщатиме роботодавця про хворобу і тимчасову непрацездатність працівника.

Окрім сервісу електронних лікарняних у Польщі діють спеціальні телемедичні платформи. За їх допомогою також можна отримати консультацію, а лікарі віддалено можуть призначити лікування і оформити лікарняний телефоном. 

Водночас слід розуміти, що підставою для оформлення лікарем у Польщі лікарняної відпустки не завжди є особисте захворювання пацієнта.
Законодавчо визначено, що у Польщі існує ціла низка інших підстав для оформлення лікарняних, серед яких:

 • лікарняний для догляду за хворою дитиною;
 • у випадку пологів матері, яка постійно здійснює догляд за дитиною;
 • хвороба чоловіка або дружини якщо це перешкоджає догляду за дитиною;
 • догляд за дитиною-інвалідом до 18 років у випадку, якщо хворіє особа, яка здійснює довготривалий постійний догляд;
 • догляд за родичем, який потребує опіки при хворобі.

Оплату лікарняних в Польщі здійснює роботодавець та Національний фонд здоров’я. Розмір допомоги при перебуванні на лікарняному залежить від вашої зарплатні та може становити:

 • 80% від зарплати, включаючи період перебування у лікарні;
 • 100% зарплати у випадку якщо ви стали непрацездатними внаслідок: нещасного випадку на роботі, по дорозі на роботу або з роботи; під час вагітності; в час проходження медичних обстежень які передбачені для донорів клітин, тканин чи органів.

Читайте також: Виплата 300+ у Польщі: останній місяць подання заявки на виплату “Добрий старт”

Тривалість лікарняного у Польщі в цілому не має чіткого часового визначення. Адже кожен випадок одужання залежить від хвороби та загального стану здоров’я пацієнта.

Водночас польським законодавством визначено, що максимальний термін лікарняної відпустки не може перевищувати 182 дні на рік. У випадках складних захворювань (наприклад туберкульоз) або при вагітності тривалість лікарняних може бути збільшено до 270 днів на рік.Dziękujemy za przesłanie błędu