Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
05/04/2023 - 12:15

​Zmiany w Programie Leki 75 Plus. Za receptę w aptece nie będą płacić także młodsi seniorzy? Od kiedy

Po zmianie przepisów z bezpłatnych leków będą mieli prawo skorzystać także siedemdziesięciolatkowie. To duża ulga zwłaszcza dla chorujących na nadciśnienie i cukrzycę. W przypadku starszych seniorów, którzy z programu bezpłatnych leków korzystają już teraz, oznacza to oszczędności w domowych budżetach rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł dziennik "Super Express" wynika, że od nowego roku rząd planuje zapewnić dostęp do farmakoterapii większej liczbie seniorów. Bezpłatne leki mają przysługiwać już nie osobom powyżej 75. roku życia, a seniorom, którzy ukończyli 70 lat.

Dla kogo bezpłatne leki dostępne są obecnie

Program Leki 75 Plus to ściśle określona lista ok. 2 tys. leków i preparatów medycznych - dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - które są dostępne dla seniorów całkowicie bezpłatnie. Jedyny warunek jaki musi być spełniony, to osiągnięcie przez beneficjenta wieku 75. lat.


Niemal od samego początku istnienia programu i sami zainteresowani, i eksperci sugerowali, by listę tę poszerzyć lub co najmniej wymienić na niej pozycje mało istotne dla zdrowia na takie, które najbardziej obciążają porfele seniorów - zarówno ze względu na konieczną częstotliwość stosowania jak i ich cenę. 


Nie brakowało nawet głosów, że program ma większy wymiar propagandowy niż znaczenie dla poprawy zdrowia seniorów, z których zdecydowana większość ma bardzo niskie emerytury, często nie wystarczające na wykup leków przepisywanych przez lekarzy.

Kto skorzysta z bezpłatnych leków po zmianach

Z nieoficjalnych informacji wynika, że będą zmiany w Programie Leki 75 Plus, jednak nie przedmiotowe - typu rewolucja na samej liście leków, ale podmiotowe - zostanie obniżony wiek osób uprawnionych czyli Program Leki 75 Plus zmieni się w Program Leki 70 plus.


Jak pokazała praktyka ostatnich lat, choć lista nie obejmuje wielu popularnych i drogich leków, to jednak seniorzy dzięki programowi oszczędzają na wydatkach w aptekach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.


Największe oszczędności na lekach mają osoby, które cierpią na nadciśnienie lub leczą się z powodu cukrzycy. Ponieważ w gronie osób w wieku 70-75 lat takich jest bardzo dużo, obniżenie o pięć lat granicy wieku uprawniającej do korzystania z bezpłatnych leków będzie, zdaniem specjalistów, ogromną ulga także dla młodszych seniorów. ([email protected]) fot. pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu