Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
22/12/2016 - 14:10

Ziobro bierze się za lichwiarzy. Koniec z zastawem mieszkań za"chwilówkę"

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt ustawy wymierzonej przeciwko lichwie Ustala on dopuszczalną wartość zastawu przy określonej wysokości pożyczek. Jeżeli pożyczkodawca złamie przepisy, będzie mu grozić do pięciu lat więzienia.

Antylichwiarską ustawę minister Ziobro zapowiedział zaraz po objęciu przed rokiem urzędu ministra sprawiedliwości. .  

Według aktualnie obowiązujących przepisów, przy pożyczkach nie ma ograniczeń co do rodzajów zabezpieczeń oraz ich wysokości. Decyduje o tym wola stron.

Udzielający pożyczki może więc nawet przy niewielkiej jej kwocie wprowadzić do umowy zastaw w postaci domu, mieszkania, czy przedmiotów o niewspółmiernie wysokiej wartości. Np. 15 tys. pożyczka zabezpieczona jest mieszkaniem wartym 200 tys. zł  

Po wejściu w życie nowych przepisów, taki proceder byłby karalny. Antylichwiarski projekt ustawy Zbigniewa Ziobry trafił właśnie do międzyresortowych konsultacji. Ustala on dopuszczalną wartość zastawu przy określonej wysokości pożyczek.

Zgodnie z nim, w przypadku pożyczek "prywatnych",  udzielanych na podstawie umowy cywilno-prawnej, zastaw nie będzie mógł przewyższać więcej niż o połowę wartości pożyczki wraz z kosztami ubocznymi.
Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, pożyczkodawcy grozić będzie od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, jeśli naruszy te zasady, a pożyczkobiorca poniesie przez to stratę o wartości ponad 10 tys. zł.
(s), źródło: onet.plDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)