Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
14/07/2020 - 09:05

Żegiestów pięknieje. Odnawiają Dom Zdrojowy i remontują deptak [ZDJĘCIA]

W Żegiestowie-Zdroju kontynuowany jest remont Domu Zdrojowego i willi Żegotka, natomiast zaawansowana są prace przy odnawianiu deptaka, wiodącego od wyremontowanej już Pijalni Anna.

W zabytkowym Domu Zdrojowym wymieniono pokrycie dachu i zadaszenie nad wejściem do obiektu, usunięto też stare okna i metalowe barierki na balkonach, a ostatnio od frontu odnowiono elewację.

Od Domu Zdrojowego, do odnowionej Pijalni Anna prowadzi deptak, który również przechodzi metamorfozę. Ta swoista spacerowa promenada, położona wśród gór jest na ukończeniu. 

Natomiast trwa rozpoczęta w czerwcu modernizacja zabytkowej willi Żegotka, nazwana tak na cześć właściciela uzdrowiska. Żegota to słowiańska wersja imienia Ignacego Medweckiego, który zapoczątkował funkcjonowanie Żegiestowa jako uzdrowiska i wykupił grunty, wraz ze zdrojami.

Po zakończeniu prac, które przewidziane jest w 2021 roku, powstanie centrum uzdrowiskowe z nowoczesnymi metodami lecznictwa.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uzdrowisko w Żegiestowie tętniło życiem. Wypoczywało w nim 15 tysięcy osób rocznie. Miejscowość dysponowała ponad 1300 miejscami noclegowymi w obiektach sanatoryjnych, domach wczasowych i pensjonatach.

Zabytkowy Dom Zdrojowy wybudowano w latach 1926-1929. Malowniczo wkomponowany jest w górski krajobraz, przy głównej drodze wojewódzkiej 971, w pobliżu zabytkowego budynku dworca kolejowego.  

 

fot. wizualizacja pracowni architektonicznej 

W 2015 roku, po unieważnieniu nacjonalizacji majątek spółki zwrócono spadkobiercom, w większości został sprzedany braciom Cechini. W 2012 roku prywatni inwestorzy wyremontowali sanatorium „Wiktor” .

Nad drogą wojewódzką w latach 2007-2013 odnowiono promenadę, przy której wznoszą się nowoczesne, ale na razie niedokończone budynki sanatoryjne oraz hotel. 

(MK) fot. aut.

Jak postępują prace przy odnawianym Domu Zdrojowym i Żegotce w Żegiestowie
W Żegiestowie-Zdroju kontynuowany jest remont Domu Zdrojowego i willi Żegotka, natomiast zaawansowana są prace przy odnawianiu deptaka, wiodącego od wyremontowanej już Pijalni Anna.


Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny - katalog