Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
28/01/2021 - 11:00

Zawody na topie w koronakryzysie. Kto może dostać w Sączu pracę od ręki

Rekordowo niskie bezrobocie i pracodawcy, którzy nie mogą znaleźć fachowców - tak, jeszcze nieco ponad rok temu - wyglądał małopolski rynek pracy. Tę dobrą koniunkturę zmienił wybuch pandemii i koronakryzys. Zmieniła się też lista zawodów deficytowych, czyli tych, w których najłatwiej znaleźć zatrudnienie. Jest krótsza niż przed rokiem. Jakie są prognozy na 2021 rok?

Kto teraz dyktuje warunki na rynku pracy? Pandemia koronawirusa. Pokazują to wyniki dorocznego badania „Barometr zawodów", przygotowywanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie ministerstwa rozwoju. Jeszcze rok temu firmy w Małopolsce, dotyczy to też Sądecczyzny, miały problemy ze znalezieniem fachowców, teraz lista zawodów deficytowych jest o wiele krótsza. Zmieniła się też kolejność tych, które znalazły się na topie.

Kogo winduje prawo popytu i podaży? To oczywiste, że pracowników służby zdrowia czyli lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, także opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych.

Jak na razie, koronakryzys nie dał się jeszcze we znaki branży budowlanej. Firmy szukają przede wszystkim dekarzy, cieśli i stolarzy także murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych i pracowników robót wykończeniowych. Na deficytowej liście są też zawody związane z branżą transportową. Od ręki pracę znajdą kierowcy autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.

Czytaj też Czegoś takiego na torach jeszcze nie było. Prezes odpalił hybrydę Newagu  

W cenie są też fachowcy związani z produkcją. Jak wynika z badania, na małopolskim rynku pracy brakuje spawaczy, krawców, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy. Duże zapotrzebowanie występuje też w zawodach ekonomiczno-administracyjnych. Dotyczy to pracowników do spraw rachunkowości i księgowości. Na zatrudnienie mogą liczyć też nauczyciele, ale głównie ci, którzy uczą przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu.

Czytaj też Sądecka milionerka Instagrama na liście „Forbes” razem z Lewandowskim

Na łatwość w uzyskaniu zatrudnienia mogą również liczyć elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści. Sytuacja w poszczególnych powiatach jest jednak różna. Najłatwiej będzie znaleźć pracę w tych profesjach w Krakowie, Nowym Sączu, powiatach wadowickim, bocheńskim i krakowskim – czytamy w opracowaniu. Komu będzie trudniej znaleźć posadę?

Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć między innymi absolwenci takich kierunków studiów, jak filozofia, historia, politologia, i kulturoznawstwo. Ponieważ koronakryzys zdemolował przede wszystkim branżę turystyczną, na listę z zawodową nadwyżką w 2021 roku trafili pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej. Jakie są ostatnie dane Sądeckiego Urzędu Pracy?

Na koniec grudnia w rejestrach miejskiego pośredniaka było dokładnie tysiące 1 855 bezrobotnych. To o 49 osób więcej niż miesiąc wcześniej. Zarejestrowanych zostało 257 osób, o 22 więcej niż w listopadzie 2020 ubiegłego roku. Z ewidencji wyłączono 208 bezrobotnych. To o 31 osób więcej niż w poprzednim miesiącu – informuje urząd.

Jak wygląda sytuacja z ofertami pracy?

W grudniu do pośredniaka zgłoszono łącznie 133 miejsca pracy. Jak podkreślają urzędnicy, z jednej strony pandemia powoduje  ograniczenie gotowości do podjęcia pracy przez bezrobotnych, którzy obawiają się o swoje zdrowie, z drugiej, pracodawcy w dalszym ciągu decydują się na ograniczenia w działalności swoich firm, albo przez rządowe zakazy nie prowadzą działalności. To z kolei przekłada się na ograniczenie procesów rekrutacji do minimum.

Czytaj też Ledwie przędą w pandemii. Teraz plastik może wykończyć sądecką gastronomię?  

Na koniec listopada stopa bezrobocia w Nowym Sączu wynosiła 3,8 proc i była o 2,3 pkt proc. niższa od stopy bezrobocia w Polsce, utrzymującej się na poziomie 6,1 proc. oraz o 5,2 pkt proc. niższa od stopy bezrobocia w powiecie nowosądeckim wynoszącej 9 procent.([email protected])

Pożar tartaku w Starym Sączu przy ulicy Magazynowej




Ogień gasiło sześćdziesięciu strażaków






Dziękujemy za przesłanie błędu