Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
07/04/2018 - 09:10

Zamkną drogę na Juście. Będzie komunikacyjny koszmar zamiast Sądeczanki

Zapowiedzi zamieniły się w konkret. Fragment drogi krajowej 75 na górze Just od czerwca idzie do generalnego liftingu. Wszystko przez czynne osuwisko, które niszczy jezdnię. - To dobrze że zabierają się za naprawę, ale szykuje się paraliż na i tak zakorkowanej trasie z Nowego Sącza do Brzeska - mówią kierowcy.

Podróż z Nowego Sącza do Brzeska to droga przez mękę. Będzie jeszcze gorzej. Nawet na pół roku zostanie zamknięty fragment drogi krajowej nr 75 na górze Just. W czerwcu ruszą prace związane ze stabilizacją osuwiska i remontem zniszczonej jezdni.

Czytaj też Zanim zbudują tunelu pod Justem, najpierw będzie stabilizacja osuwiska i rozbudowa drogi w Tęgoborzy

 Kierowcy na te wieści łapią się za głowy.

- No to czekają nas korki. Lepiej zabraliby się za budowę sądeczanki i tunelu pod Justem. Ten remont to  jak przykładanie plastra na wielką ranę - mówi  Krzysztof Oleksy, który  dojeżdża do pracy w Brzesku.

- Głowa człowieka od tego wszystkiego boli. Nie remontują źle, remontują też źle. Trzeba to będzie jakoś przeżyć - mówi inny kierowca.

Czytaj też No nie! Ministrowi zachciało się kolejnego wariantu. Nie będzie tunelu pod Justem?

Po tym, jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obwieściła, że samorządowcy i lokalni politycy osiągnęli kompromis i zaakceptowali wybrane dwa warianty ekspresówki do Brzeska, zakładające budowę tunelu po Justem, 

- Czynne osuwisko w Tęgoborzy ciągle niszczy  jezdnię i zagraża bezpieczeństwu kierowców. Naprawy, wykonywane w ciągu ostatnich kilku lat były tylko doraźne i w ciągu ostatnich sześciu lat pochłonęły miliony złotych - wyjaśnia rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Iwona Mikrut.  - Trzeba więc zrobić remont generalny.

 Wszystkie roboty mają w sumie  potrwać blisko dziesięć miesięcy, bo jak tłumaczy rzeczniczka drogę trzeba będzie rozebrać do zera, wybudować od nowa i  wzmocnić betonowymi palisadami. Powstanie też odwodnienie jezdni poprzez budowę systemów drenaży, studni i rowów odprowadzających wodę.

czytaj też Nasze musi być na wierzchu? Łososina chce zmieniać przebieg „Sądeczanki”

Umowa z wykonawcą jest już podpisana. Stabilizacja osuwiska na Juście na długości 1,7 kilometra ma kosztować 46 mln złotych.

[email protected] fot. GDDKiA

.

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu