Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
25/12/2023 - 17:40

Zaczynał od robienia kanapek. Teraz jego biznes wart miliardy zawojował pół świata

Początek firZamy datuje się na 1990 rok, kiedy to Petr Cichoň jeszcze jako uczeń szkoły średniej wpadł na pomysł sprzedaży kanapek na wynos w historycznym centrum Pragi. Firma Crocodille wyrabia rocznie 30 milionów produktów, jej roczny obrót wynosi 60 milionów euro (około 262 milionów złotych), zabezpiecza dostawy do 2 500 punktów sprzedaży. Firma jest właścicielem sieci Bageterie Boulevard, która ma 59 restauracji w 22 miastach na świecie. Do firmy należy również sieć winiarni Na břehu Rhôny oraz sieć restauracji 360pizza.

Petr Cichoň zaczął sprzedawać swoje kanapki w historycznym centrum Pragi, w pobliżu Mostu Karola, już w 1990. Wówczas prawdopodobnie jeszcze nie przeczuwał, że niewielki punkt sprzedaży z czasem rozwinie się w prężnie działający rodzinny biznes, zatrudniający 1 200 pracowników, a obroty firmy wynosić będą 1,4 miliardy koron czeskich (około 251 milionów złotych). Młody przedsiębiorca miał wtedy tylko 17 lat i uczęszczał do szkoły średniej.

Strzelił kanapkami w dziesiątkę

Zainteresowanie oferowanymi przez Cichonia kanapkami było bardzo duże, a biznes okazał się strzałem w dziesiątkę; nic dziwnego, skoro w okolicy znajduje się jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na świecie, a już na pewno najpopularniejsza w Czechach – Most Karola. Popyt na kanapki stale rósł, co zmusiło młodego właściciela do zwiększenia produkcji i rozszerzenia sieci dystrybucyjnej już w 1991 roku. Dotychczasowe moce produkcyjne okazały się niewystarczające w nowych warunkach, w związku z tym produkcję zmechanizowano w 1995 roku.

Wciąż rosnąca ilość zamówień w stosunku do powierzchni fabryki zaowocowała w 2002 roku  przeniesieniem produkcji do nowej fabryki, znajdującej się v gminie Žiželice (80 km na wschód od Pragi). Nowa fabryka została wyposażona w piekarnię typu przemysłowego. W 2007 roku firma Crocodille rozpoczęła ekspansję na rynki zagraniczne. Początkowo kanapki pod marką Crocodille można było kupić na Węgrzech i w Austrii. Ale Petr Cichoň miał znacznie większe ambicje, które udało się zrealizować w 2011 roku. Przejęcie konkurencyjnej firmy z Niemiec otworzyło Crocodille bramę na tamtejszy rynek. Rozpoczęto produkcję kanapek w niemieckiej miejscowości Jüterbog, niedaleko Berlina, skąd dystrybuowano je na całą republikę. Rok później firma wprowadziła na niemiecki rynek swoje mrożone produkty. Następnie przyszła kolej na kolejne kraje, wyroby Crocodille weszły na rynki Hiszpanii, Rosji oraz Bałkanów.

Czytaj też Spod Nowego Sącza dotarł do Szanghaju. Biznesmen z Brzeznej podbija zagraniczne rynki  

W 2017 roku firma rozpoczęła eksport swoich produktów do Finlandii

W 2018 roku poszerzyła rynki zbytu o Belgię, Wielką Brytanię, Chile oraz Dubaj. Działania te wymusiły na właścicielu otwarcie nowej piekarni w Czechach, która została wyposażona w najnowocześniejsze technologie. W 2019 roku firma Crocodille zatrudniała 700 pracowników, a jej roczna produkcja była na poziomie 26 milionów produktów. Od 2021 roku firma dodała do swojej oferty także pizzę, którą oferuje we własnej sieci restauracji 360pizza. W 2022 roku firma Crocodille rozpoczęła swoją działalność na rynku macedońskim. W tym samym roku oddano do użytku  nowy magazyn przeznaczony do przechowywania produktów mrożonych, w którym znajduje się 500 stanowisk do składowania drewnianych palet zapełnionych  mrożonkami.

Firma Crocodille produkuje własne pieczywo, własne sosy do kanapek i we własnym zakresie przygotowuje mięso oraz warzywa z grilla. Można więc śmiało stwierdzić, że cała kanapka powstaje w jednym miejscu od A do Z.

Firma, produkując własne pakowane kanapki na wynos, zdecydowała również o tym, że swoim klientom zaproponuje świeże, które można spożyć w sieci restauracji w sieci Bageterie Boulevard. Pierwsza „kanapkarnia“ powstała w 2003 roku w Pradze, gdzie do 2008 roku otwarto kilka kolejnych lokali pod szyldem Bageterie Boulevard. W tym samym roku został otwarty pierwszy taki lokal poza Pragą, w mieście Liberec. Z kolei w 2012 roku firma otworzyła swój pierwszy punkt na Słowacji, w Bratysławie. Od 2016 roku miłośnicy bagietek z Bageterie Boulevard mogą cieszyć się ich smakiem w bardziej egzotycznych okolicznościach, a mianowicie w dalekim Dubaju. W tym samym roku „kanapkarnia“ otworzyła lokale w Dreźnie, a w 2017 w Berlinie. Obecnie pod szyldem Bageterie Boulevard funkcjonuje 59 restauracji zlokalizowanych w 22 miastach na świecie.

Czytaj też Postawili przeszklone cudo w centrum sądeckiej wsi. Wewnątrz to już totalny odlot! [ZDJĘCIA] [WIDEO]

W Polsce mu się nie udało

Co ciekawe, Bageterie Boulevard kilka lat temu była również obecna na polskim rynku, ale nie zabawiła tu długo. Do dnia dzisiejszego istnieje strona na portalu społecznościowym, która przestawiała się Polakom jako Czeska Bageteria we francuskim stylu, oferująca świeże i zapiekane kanapki, sałatki, kawy oraz desery. Natomiast na czeskich stronach firmy brak jest jakiejkolwiek wzmianki, że była obecna na polskim rynku.

Ostatni wpis na mediach społecznościowych Bageterie Boulevard Polska pochodzi z grudnia 2014 roku i jest następującej treści: W najbliższych dniach, z przyczyn niezależnych restauracja będzie nieczynna. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco. Jak się można domyślać, ciąg dalszy nie nastąpił.

Petr Cichoň dywersyfikuje swoje źródła dochodu, inwestując również w inne obszary gastronomii;  kupił m.in. udziały w sieci winiarni Na břehu Rhôny (Na brzegach Rodanu), która, jak wskazuje nazwa, oferuje wina francuskie.

Czytaj też Słowak nawarzył piwa w Grybowie. Niezwyczajne smakowe eksperymenty Andreja Chovanca  

Roczny obrót wynosi 60 milionów euro

Z linii produkcyjnych firmy Crocodille schodzi rocznie 30 milionów produktów, a roczny obrót wynosi 60 milionów euro (około 262 milionów złotych). Firma dostarcza swoje wyroby do 2 500 punktów sprzedaży. Najwięcej z nich znajduje się w Pradze, Brnie, Wiedniu, Budapeszcie oraz w Madrycie.

Swoje oddziały ma również na Słowacji, w Słowenii, Chorwacji, Serbii, Estonii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Gruzji, Niemczech, Macedonii, Hiszpanii, Litwie, Łotwie oraz Bośni i Hercegowinie.

Crocodille oferuje swoim klientom aż 250 różnego rodzaju kanapek, a ich dzienna produkcja wynosi około 200 tysięcy sztuk. Firmowa piekarnia wypieka dziennie 220 tysięcy sztuk pieczywa, co daje w skali roku 80 milionów sztuk. Firma ma do dyspozycji 4 magazyny dystrybucyjne, które są zlokalizowane w Pradze, Brnie, Wiedniu i Budapeszcie.

A o tym, że firma prężnie się rozwija i ma ambitne plany na przyszłość świadczy również fakt, że w 2023 roku powstała szkoła gastronomiczna pod nazwą Akademie Systémové Gastronomie (Akademia Gastronomii Systemowej, dalej ASG). Na stronie szkoły można przeczytać: Absolwenci ASG znajdują zatrudnienie w sieciach restauracji gastronomii systemowej, w tym na stanowiskach kierowniczych i menadżerskich. Jednocześnie nasza szkoła jest odpowiednia dla uczniów, którzy w przyszłości chcieliby otworzyć własne bistro, kawiarnię lub oddział franczyzowy jednej z naszych restauracji systemowych.

Jest to pewnego rodzaju nawiązanie do rozwiązania, które było popularne w Czechosłowacji, w okresie socjalizmu, kiedy to uczniowie mieli możliwość kształcenia w placówkach przyzakładowych, aby następnie rozpocząć swoją karierę zawodową w wyuczonym zawodzie, w przedsiębiorstwie, które patronowało szkole.  Dzięki temu uczniowie mieli okazję poznania w praktyce swojego nowego zawodu i pracodawcy, a ten zyskiwał doświadczonych absolwentów, którzy byli gotowi do wykonywania powierzonych im zadań. (ISW, Martin Barčík) fot.pexels







Dziękujemy za przesłanie błędu