Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
07/12/2023 - 09:05

Za 30 milionów naprawili im kilkadziesiąt metrów drogi [ZDJĘCIA]

Skończyła się zmora kierowców na Osiedlu nad Torem w Limanowej, gdzie zamknięta była część ulicy Paderewskiego. Jezdnię uszkodziło osuwisko. Ponad dwa lata trzeba było czekać na jego stabilizację i naprawę drogi.

To już koniec koszmaru na ulicy Paderewskiego

Osuwiska są prawdziwym koszmarem terenów górskich. Z tym problemem mierzy się też Limanowa. Na Osiedlu nad Torem z tego powodu trzeba było zamknąć kilkadziesiąt metrów ulicy Paderewskiego. Przez ponad dwa lata można było tamtędy przejechać tylko prawym rozwidleniem jezdni, stanowiącym łącznik z ulicą Wojska Polskiego.

Teraz ten koszmar kierowców wreszcie się skończył. Ulica Paderewskiego jest już otwarta.

Czytaj też Postawili przeszklone cudo w centrum sądeckiej wsi. Wewnątrz to już totalny odlot! [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Dlaczego to wszystko trwało tak długo?

Kiedy osuwisko się uaktywniło, najpierw miejscy drogowcy wykonali doraźne prace, które jednak nie przyniosły efektów. Skarpa ciągle się osuwała i tworzyły się nowe zapadliska.  Trzeba było sięgnąć po specjalistyczną pomoc.

Władze miasta zwróciły się do Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie o aktualizację tak zwanej karty osuwiskowej. To zbiór danych, które można wykorzystywać w uzyskaniu szczegółowych informacji o zagrożonych terenach. To z kolei dało podstawę do wystąpienia do wojewody o fundusze na opracowanie dokumentacji geologiczno–inżynieryjnej i wykonanie robót związanych ze stabilizacją osuwiska.

Czytaj też Tak się buduje w śniegu i mrozie szybka kolej z Nowego Sącza do Krakowa [ZDJĘCIA] 

Zabieganie o pieniądze

Kiedy pieniądze już były, kolejnym etapem  tej proceduralnej mitręgi było wyłonienie na drodze przetargu firmy, która dokumenty przygotowała. Samorząd dostał  to 64 tysiące złotych.

Potem trzeba się było starać o dotację z budżetu centralnego na samą stabilizacje osuwiska. Decyzja w tej sprawie zapadła w połowie maja. Limanowa otrzymała 3 miliony złotych.

Czytaj też Spod Nowego Sącza dotarł do Szanghaju. Biznesmen z Brzeznej podbija zagraniczne rynki  

Zabrali się za to na wiosnę

W maju został rozstrzygnięty przetarg na inwestycję. W lipcu wreszcie rozpoczęła się stabilizacja osuwiska. Na Paderewskiego pojawiła się potężna wiertnica. Na całej długości jezdni trzeba było wykonać palowanie. To takie zabezpieczenie konstrukcji jezdni jakie  specjaliści robili na górze świętego Justa w Tęgoborzu. Dopiero potem  mogły ruszyć roboty związane z odbudową drogi.

Czytaj też Takiej zimy dawno nie było. Jak zatrzymać ciepło w domu. Sprytne oszczędności 

Koszt  inwestycji to ponad 3,4 mln złotych. ([email protected]) fot.UM Limanowa

Skończyła się zmora kierowców na Osiedlu nad Torem w Limanowej, gdzie zamknięta była część ulicy Paderewskiego
Jezdnię uszkodziło osuwisko. Ponad dwa lata trzeba było czekać na jego stabilizację i naprawę drogi


Dziękujemy za przesłanie błędu