Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
11/06/2017 - 08:30

Za 2 mln dokopią się do śladów średniowiecza na ryterskim zamku?

Jakie tajemnice skrywa ryterski zamek? Być może odpowiedź na to pytanie znajdą archeolodzy, którzy w wakacje pojawią się na wzgórzu?

Zaniedbane ruiny ryterskiego zamku nabiorą nowego blasku. Są plany, żeby uporządkować dziedziniec i o dwa metry podnieść mury i basztę.  

Przeczytaj też Rytro z budżetem na 2017. Może odbudują zamek?

W wakacje na zamku pojawia się archeolodzy, którzy dokonają wykopalisk po to, żeby sprawdzić czy pod ziemią znajdują się nieodkryte do tej pory przejścia lub przedmioty z epoki średniowiecza.

Być może uda się odszukać niezbadane jeszcze fragmenty dziedzińca czy wejście do podziemi zamku.

Szacuje się, że prace przy ruinach zamku pochłonąć ponad 2 mln złotych. Samorząd Rytra zdobył na wykopaliska z funduszy unijnych cel 1,5 mln.

Prace na wzgórzu zamkowym będą prowadzone do jesieni przyszłego roku.

 Renowacja i wykopaliska na zamku w Rytrze trwają nieprzerwanie od 1999 roku. Warownię remontowali nawet miejscowi bezrobotni, zatrudnieni w ramach programu „Konserwator”, realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy. Nakład środków nie przekraczał jednak kwoty 40-50 tys. złotych i nie pozwalał na imponujące wznoszenie się ryterskiej twierdzy. Teraz maja to zmienić unijne pieniądze.

***

Warto wiedzieć

Historia zamku sięga XIII XIV wieku, chociaż niektórzy historycy twierdzą, że najstarszą częścią zamku jest pochodząca z XII wieku kamienna wieża - czytamy w portalu beskidsadecki.eu-  Autor budowli nie jest znany, a pierwsze wzmianki o istniejącej budowli pochodzą z czasów Władysława Łokietka. 

Historia czasów budowy zamku jest owiana tajemnicą, na pewno powstał przed rokiem 1312, a hipotez jest kilka. Miał być on wzniesiony przez jednego z zabłąkanych rycerzy, który przyszedł z okolic Niemiec na początku X wieku. Inna wersja, świadczy o inicjatorze budowli: Wacławie II - księciu czeskim, który w tym czasie zasiadał na krakowskim tronie. Teorie wskazują równie na Teodora Świebodzia, który miał wybudować zamek za wstawiennictwem Henryka Brodatego, a także na Piotra Wydżgę herbu Janina, będącego ówczesnym kasztelanem sądeckim. 

Najpewniejsza wzmianką jest ta z 1312 roku, kiedy to Łokietek zezwolił starosądeckim klaryskom, aby pobierały cło "pod zamkiem Ritter", czy też później, w roku 1331, kiedy również Łokietek oddał grupie mieszczan sądeckich okoliczny las. Pewnym jest natomiast fakt, iż w XV wieku zamek był rezydencją starostów sądeckich i w tym czasie przeszedł przebudowę. Zapiski z XII wieku mówią również, że w tym miejscu stała strażnica celna i pobierano opłaty od kupców, którzy przeprawiali się przez Dolinę Popradu. 

(ami)fot. archiwum sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu