Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/11/2021 - 02:20

Współpraca Portu Aberdeen z BP w stronę zielonego przemysłu morskiego

Port w Aberdeen w Szkocji oficjalnie podpisał memorandum porozumienia wraz z firmą naftowo-gazową BP w celu opracowania sposobów dekarbonizacji działalności portowej. Jest to kontynuacja projektu ekspansji Portu Południowego szacowanego na 350 milionów funtów, mającego na celu unowocześnienie i powiększenie infrastruktury portowej. Jest to aktualnie największy projekt infrastruktury morskiej w Wielkiej Brytanii.

Port Aberdeen jest jednym z najbardziej aktywnych portów w Wielkiej Brytanii i odgrywa ważną rolę na arenie międzynarodowej. Roczny obrót portu wynosi około 30 milionów funtów, z czego około połowa pochodzi ze wspierania operacji związanych z ropą naftową i gazem. Pozostałe dochody pochodzą z działalności związanej z obsługi ładunków, wynajmu nieruchomości i magazynowania. Port Aberdeen jest światowej klasy portem, obsługującym rocznie około 6500 przybywających statków i około czterech milionów ton ładunku o wartości około 1,5 miliarda funtów, przeznaczonego dla wielu gałęzi przemysłu. Port obsługuje również szeroki zakres ładunków masowych, produktów leśnych, zbóż i ładunków mineralnych. Port jest gotowy do obsługi różnych wymagań rynku likwidacji instalacji morskich, zapewniając odpowiednie obiekty dla różnego rodzaju projektów. W związku z tym, razem ze spółką BP, port chce opracować plany, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie emisji ze statków korzystających z portu.

Zgodnie z nowym protokołem ustaleń, port i BP zbadają również możliwości realizacji projektu pilotażowego mającego na celu dostarczenie energii z lądu (elektryfikacja nabrzeża).  Pozwoliłoby to statkom na wyłączenie głównych silników podczas postoju w porcie, aby ograniczyć emisje i hałas. Dodatkowo, współpraca ma objąć także zbadanie możliwości w przygotowaniu portu do wspierania rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz związanej z tym fazy eksploatacji i utrzymania. Kolejnym aspektem jest opracowanie możliwości wykorzystania wodoru jako czystego paliwa morskiego. Miasto Aberdeen już jest jednym z najbardziej pionierskich miast wodorowych w Europie. Miasto rozwinęło klaster działalności wodorowej z dwiema publicznie dostępnymi stacjami tankowania wodoru (Kittybrewster i ACHES) oraz jedną z największych i najbardziej zróżnicowanych flot pojazdów wodorowych w Europie, w tym autobusów, samochodów osobowych, furgonetek, zamiatarek i śmieciarek. Miasto jest pierwszym miejscem wdrażania pierwszej na świecie floty dwupoziomowych autobusów napędzanych ogniwami paliwowymi firmy Wright Bus.

Dyrektor Zarządzający Portem w Aberdeen, Bob Sanguinetti, powiedział, że współpraca z BP nastąpiła w „kluczowym momencie”. Jak twierdzi, „Redukcja emisji ze statków zacumowanych w porcie i zapewnienie niskoemisyjnych źródeł energii, będą kluczowe dla osiągniecia zielonego przemysłu morskiego i wymaga innowacyjnego myślenia i praktyk”.

Współpraca ta jest istotna także dla spółki BP, ponieważ mimo faktu, iż odnotowuje ona rekordowe zyski ze względu na raptowne podwyżki cen ropy i gazu, to w dłuższej perspektywie zapotrzebowanie na te surowce pozostaje niepewne. BP już wcześniej informowało o planowanym w najbliższych dekadach ograniczeniu emisji dwutlenku węgla poprzez 20-krotne zwiększenie mocy energii odnawialnej do 2030 r., przy jednoczesnym zmniejszeniu wydobycia ropy o 40% i przeznaczeniu większej ilości środków na inwestycje niskoemisyjne.

Decyzję o współpracy Portu Aberdeen z BP poprzedził raport przygotowany przez Izbę Handlową Aberdeen and Grampian Chamber of Commerce (AGCC), według której 47% działalności firm z obszaru Morza Północnego będzie pochodzić spoza sektora gazowego i paliwowego, w porównaniu do 21% obecnie. Dodatkowo, ponad połowa z tych przedsiębiorstw zamierza zwiększyć poziom zatrudnienia w ciągu trzech lat. Z badania wynika, że 69% firm z tego sektora spodziewa się wzrostu przychodów w 2022 roku. Trzy czwarte badanych firm jest umiarkowanie lub bardzo optymistycznie nastawionych do tego, że Aberdeen, Szkocja i Wielka Brytania odegrają wiodącą rolę jako przyszłe zagłębie produkcji energii. (Emilia Jankowska Fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu