Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
08/09/2016 - 17:20

Wolontariusze Forum Ekonomicznego. Najważniejsi w organizacyjnej machinie

Odbierali z lotniska gości, obsługiwali hotelowe recepcje, punkty informacyjne, stali z czytnikami przy wejściach do sal konferencyjnych - byli jednym z najważniejszych trybów organizacyjnej machiny Forum Ekonomicznego. Kim są młodzi ludzie, którzy stanowili liczącą ponad dwieście osób amię wolontariuszy krynickiej konferencji?

Wolontariusze Forum Ekonomicznego to studenci. Blisko połowa grupuje się z sądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Są też młodzi ludzie z krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, AGH, AWF, Uniwersytetu Jagiellońskiego i przemyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej.

Rekrutowaniem ochotników do pomocy przy Forum zajmuje Anna Hałka koordynator programu praktyk Instytutu Studiów Wschodnich, organizatora krynickiej konferencji.

- Zaczynamy już w marcu. Wtedy na uczelniach odbywają się szkolenia rekrutacyjne, które pomagają wybrać najlepszych. Zawsze mamy więcej chętnych niż miejsc. Dla młodych ludzi to przede wszystkim okazja do nawiązania nowych znajomości i testowania w praktyce językowych umiejętności.

Jaki jest idealny kandydat?

- Musi być z natury aktywny, ambitny, mieć umiejętność wychodzenia z własną inicjatywą i w ogóle mieć w sobie chęć do osobistego rozwoju i do tego, żeby w życiu coś osiągnąć. Są tacy, którzy po roku do nas wracają. Tym najlepszym proponujemy pracę w Instytucie.

Przeczytaj też: Krynicki biznes się kręci na Forum?

Jak podkreśla Hałka, bycie wolontariuszem podczas Forum może się okazać dobrym startem do zawodowej kariery.

- Stąd wyjeżdża się z plikiem wizytówek różnych ważnych osób. Są tacy, którzy nawiązane kontakty potrafią świetnie wykorzystać.

Olga Szymańska i Sara Waszczykowska studiują zarządzanie na AGH. Stoją z czytnikami przy wejściu do Pijalni Głównej, gdzie odbywają się najważniejsze sesje plenarne i gdzie mieści się centrum prasowe dla dziennikarzy z całej Europy. Wolontariat na forum to uczelniana praktyka.

- Mogłam wybrać praktykę w banku, ale kiedy pojawiła się możliwość pracy podczas Forum pomyślałam, że warto zobaczyć jak wygląda „od środka” ta ogromna konferencja, którą znałam tylko z mediów. Muszę przyznać, że to naprawdę imponujące organizacyjne przedsięwzięcie na niesamowitą skalę.

- To naprawdę fantastyczne miejsce. Poznałyśmy tylu ciekawych ludzi i miałyśmy okazję zobaczy najważniejszych polityków z Polski i zagranicy z pierwszych stron gazet- mówi Sara.

Wolontariat to ciężka praca. Trzeba być na nogach od rana do późnych godzin nocnych. Ale studentki nie narzekają.

- Ludzie są dla nas naprawdę bardzo mili. Przy czym zasada jest taka, że im ktoś bardziej znany, tym sympatyczniejszy - mówi Olga.

Studentki z AGH skrzętnie gromadzą wizytówki i szykują się do wpisania udziału w Forum Ekonomicznym do CV.

Przeczytaj też:Co prezes sądeckiego Erbetu ma z Forum Ekonomicznego? 

- To miała być tylko studencka praktyka, ale okazało się, że to wspaniała przygoda, którą zamierzamy powtórzyć za rok - mówią Olga i Sara.

Agnieszka Michalik [email protected] fot: własne, Instytut Studiów Wschodnich

Wolontariusz Forum Ekonomicznego


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)