Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
04/04/2020 - 15:00

Wirus w Sączu harcuje w samym centrum, a władze miasta każą ludziom za to płacić

- Mieszkam w Krakowie i tam z powodu epidemii nie ma opłat za parking, a w Nowym Sączu trzeba płacić – mówi z oburzeniem mężczyzna, który stoi w długiej kolejce przed budynkiem poczty przy ulicy Dunajewskiego. Przed chwilą musiałem kupić bilet w parkomacie. Nie mam rękawiczek, inni, którzy podchodzili, też nie mieli.

Ludzie, którzy stoją w długiej kolejce przed budynkiem poczty przy ulicy Dunajewskiego,  obserwują jak kolejni kierowcy bez rękawiczek podchodzą do parkomatów i kupują bilety.

-  Codziennie zwołują te konferencje prasowe z ministrem zdrowia i premierem, mówią jaka straszna jest ta epidemia koronawirusa, a władze naszego miasta  nadal każą płacić  za parking, choć w innych miastach z tego zrezygnowali. Parkingowy jeszcze chodzi i sprawdza czy jest zapłacone – mówi z oburzeniem jeden z kolejkowiczów. – A prezydent  Handzel tak się o nas troszczy codziennie na Facebooku.

- Mieszkam w Krakowie i tam od razu znieśli opłaty za parking – włącza się do rozmowy młody mężczyzna.  - Przed chwilą musiałem kupić bilet w parkomacie. Nie mam rękawiczek, bo nie było w aptece, inni, którzy podchodzili też  nie mieli. A może ktoś z nas jest już zakażony i zaraża innych…. Co to za władze miasta, które na to pozwalają. Co robią radni!

Pozostają głusi na apele przerażonych mieszkańców?

Nie tylko w Krakowie, także w  Krynicy, Starym Sączu i Piwnicznej samorządy podjęły decyzje o zawieszeniu opłat za parkingi. W Nowym Sączu za parking nadal trzeba płacić mimo że mieszkańcy podnieśli w tej sprawie alarm, o czym pisaliśmy blisko dwa tygodnie temu na łamach „Sądeczanina” w artykule Niekontrolowana epidemia w Nowym Sączu przez parkomaty? Ludzie są przerażeni

Czytaj też Zawieszają opłaty za parkowanie w Piwnicznej-Zdroju

- To skandal i skrajna nieodpowiedzialność, która może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu epidemii - mówiła w rozmowie z „Sądeczaninem”  sprzedawczyni jednego ze sklepów.  Obserwuję parkomat przy ulicy Dunajewskiego –- Nikt nie ma rękawiczek. Wszyscy po kolei dotykają przycisku niemytymi rękami. To ludzie, którzy stoją potem w długiej kolejce na pocztę i do kantoru. Niektórzy wrócili zza granicy i wymieniają pieniądze. 

I radni i prezydent z którymi rozbawialiśmy tłumaczyli, że projekt uchwały jest już gotowy, ale po tym jak sesja została przerwana, dalszego ciągu już nie było. już nie było. Wszyscy – i ci, którzy rządzą i ci, którzy są w opozycji - zgodnie pogrążyli się w proceduralnych zawiłościach, a za parking  nadal trzeba płacić.

Czytaj też Epidemia wisi nad Sączem, a prezydent i radni w pełnej zgodzie są bezradni!

Przypomnijmy, jakie wyjście z takiej sytuacji znalazł burmistrz Gorlic Rafał Kukla. Tam sprawę udało się załatwić od ręki i za parkingi płacić nie trzeba.  

- To była moja decyzja. Skonsultowałem to ze współpracownikami – mówił burmistrz Gorlic - Doszliśmy do wniosku, że  w takiej sytuacji po prostu nie  będziemy kontrolować strefy płatnego parkowania.  Uznaliśmy, że trzeba działać szybko, żeby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa.

Czytaj też Przez opłakany stan nie będzie w Nowym Sączu wyborów prezydenckich?  

- Trzeba zachować pewną konsekwencję – dodaje Kukla. - Z jednej strony namawiamy ludzi do pozostania w domu, z drugiej mówimy, że jeśli już muszą coś załatwić w mieście, to najlepiej, żeby się poruszali własnymi samochodami. Myślę, że jeżeli wszyscy podejmą takie decyzje, może szybciej samy radę zwalczyć epidemię koronawirusa.

[email protected] fot. jm


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)