Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
03/10/2017 - 05:40

Wiek emerytalny po staremu. Ilu ludzi na Sądecczyźnie ma już dość roboty?

Najpierw Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe podwyższyły wiek emerytalny do 67, teraz PiS wiek emerytalny z powrotem obniży do 60 lat dla kobiet i 65 mężczyzn. Z pracą można się więc rozstać, ale przymusu nie ma. Czy potencjalni emeryci z naszego regionu przypuścili szturm na sądecki ZUS?

Do tej pory i mężczyźni i kobiety przejść mogli na emeryturę po ukończeniu 67 roku życia. Teraz kobiety mogą zrezygnować z pracy w wieku 60 lat, a mężczyźni 65. Z początkiem października Prawo i Sprawiedliwość wcieliło w życie swoje wyborcze obietnice.

Czytaj też Jak dobrze kombinować, żeby podnieść w ZUS emeryturę o tysiąc złotych?

Zdaniem opozycji grozi to załamaniem finansowego systemu społecznych ubezpieczeń i załamaniem rynku pracy, bo potencjalni emeryci szturmem ruszą na ZUS. Wedle szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w czwartym kwartale 2017r. przybędzie w kraju  331 tys. osób uprawnionych do emerytury.

Jakie są statystyki dotyczące naszego regionu, pytamy rzeczniczkę małopolskiego oddziału placówki Bożenę Bielawską.

- W województwie małopolskim wnioski o emeryturę mogą złożyć 48 223 osoby. W oddziale nowosądeckim oraz podległych inspektoratach i biurach terenowych potencjalnych emerytów jest 9 tys. Czy potencjalni emeryci przypuścili szturm na sądecki oddział  ZUS?

Przeczytaj też Głodowe emerytury. „Rekordzista” sądeckiego ZUS dostaje… 6 złotych!

Do 29 września 2017 r. w województwie małopolskim przyjęto ponad 15 tys. wniosków emerytalnych. W nowosądeckim oddziale ZUS wpłynęło ich 2831 odpowiada Bielawska. W sumie wszystkie placówki w kraju przyjęły około 200 tysięcy wniosków dotyczących obniżenia wieku emerytalnego.

Premier Beata Szydło zapewnia, że ZUS ma zabezpieczone środki na wypłatę świadczeń, w tym zarówno na wypłaty przyznanych już emerytur, świadczeń dla osób, które już złożyły wniosek o emeryturę, jak i na wypłatę świadczeń dla osób, które wniosek o emeryturę zdecydują się złożyć w przyszłości.

Z kolei wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki uspokaja, że w przyszłorocznym budżecie w związku z obniżeniem wieku emerytalnego zarezerwowano dodatkowo 10 mld zł.

(ami) fot. A.MDziękujemy za przesłanie błędu