Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
przewiń w dół
22/02/2017 - 14:40

Wiceprezydent Piech już to klepnął. W Nowym Sączu będą elektryczne autobusy

Mieszkańcy Nowego Sącza od przyszłego roku będą jeździć elektrycznymi autobusami. Wiceprezydent Wojciech Piech podpisał w ministerstwie rozwoju i finansów specjalne porozumienie w sprawie rozwoju elektromobilności. Pojazdy będą czerpać prąd ze specjalnej stacji elektrycznego doładowania, która pojawi się w mieście.

Nowy Sącz znalazł się wśród czterdziestu polskich miast, które postawiły na rozwój elektromobilności. W tej prawie polskie samorządy podpisały już porozumienie w ministerstwie rozwoju i finansów, sygnowane w imieniu władz miasta przez wiceprezydenta Wojciecha Piecha. Na ulice Nowego Sącza elektryczne autobusy mają wyjechać już w  przyszłym roku.

Przeczytaj też Gowin chce w Newagu produkować elektryczne autobusy?

- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu zamierza kupić w najpóźniej w 2018 r., autobusy zeroemisyjne, elektryczne, co wpisuje się w przyjęty dzisiaj program E-Bus. Zakupowi autobusów elektrycznych towarzyszyć będzie budowa infrastruktury doładowującej, czyli tzw. pantografów - mówi Wojciech Piech. - Dzięki podpisaniu listu intencyjnego Nowy Sącz staje się miastem pierwszego wyboru dla rządowych instytucji zarządzających projektami z obszaru elektromobilności oraz w zakresie dostępu do najnowszej wiedzy i technologii - dodaje Piech.

Podczas podpisywania w ministerstwie rozwoju i finansów porozumienie w sprawie rozwoju elektromobilności szef resortu Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polska stoi u progu rewolucji transportowej. W opinii Morawieckiego nasz kraj ma szanse by stać się liderem i pionierem w tej branży.

 - Rozwój sektora elektromobilności w Polsce jest jednym ze strategicznych projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, uchwalonej tydzień temu przez Radę Ministrów. Porozumienie tworzy wspólnotę, która będzie kształtować zasady rozwoju elektromobilności w całej Polsce – powiedział Mateusz Morawiecki.  

Przeczytaj też Po Nowym Sączu jeździ elektryczny Solaris. Zwiastun nowych autobusów? 

Obecny na spotkaniu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił natomiast, że zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki to obok reindustrializacji jeden z podstawowych filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.  Wiceminister energii Michał Kurtyka zapowiedział przyjęcie przez rząd programu rozwoju elektromobilności, a o sposobach finansowania Planu Rozwoju Elektromobilności mówiła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

(ami), źródło, fot. nowysacz.pl

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Zobacz także w tej kategoriiDziękujemy za przesłanie błędu