Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
15/04/2023 - 06:35

Węgiel po okazyjnej cenie. Kto będzie mógł kupić dodatkowy opał od gminy i na jakich zasadach

Jeszcze w tym tygodniu Sejm powinien uchwalić nowelizację ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne. Ma ona na celu umożliwienie zakupu węgla z puli samorządowej na preferencyjnych warunkach, który został w składach. Zgodnie z propozycją rządu poza limitem będzie mógł go kupić każdy zainteresowany, nie tylko na terenie swojej gminy.

Możliwość zakupu węgla na preferencyjnych warunkach i na podstawie złożonego wcześniej wniosku upływa 15 kwietnia. Z danych Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika, że na składach w gminach zostało ok. 200-250 tys. ton węgla, który mimo preferencyjnych warunków nie znalazł nabywców.

Rząd chce, by te nadwyżki zostały sprzedane jeszcze przed kolejnym sezonem.

Przypomnijmy, że w piątek 15 kwietnia upływa termin wykupu węgla na preferencyjnych warunkach przez osoby, które wcześniej złożyły wniosek. Niesprzedany w tym trybie węgiel będzie czekał na składach na nowe rozstrzygnięcia prawne.

Węgiel od gminy na preferencyjnych warunkach

Przypomnijmy, że w ramach pomocy rządowej gminy zaoferowały swoim mieszkańcom pod koniec ubiegłego i na początku bieżącego roku węgiel z importu. Kupować go mogły w cenie nie wyższej niż 1,5 tys. zł za tonę.


Nowelizacja ustawy, którą przygotował rząd i która powinna być przyjęta w czasie poświątecznego posiedzenia Sejmu ma umożliwić nabycie węgla po 15 kwietnia mieszkańcom gminy lub gmin sąsiednich nawet powyżej obowiązującego wcześniej limitu 3 ton.

Z OSTATNIEJ CHWILI. W piątek 14 kwietnia Sejm przyjął ostatecznie ustawę. Stanowi ona, że po ogłoszeniu w BIP niesprzedany węgiel będą mogły nabywać - w dowolnej ilości i po preferencyjnych cenach, także w innych gminach - osoby, którym przysługuje dodatek węglowy. Tak zwana sprzedaż końcowa ma potrwać od 1 maja do 31 lipca 2023 r.

Zgodnie z nowym przepisem po 15 kwietnia gminy, w których został węgiel mają policzyć, ile go zostało a następnie ogłosić to w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Po tej publikacji mieszkańcy gminy będą mogli nabyć węgiel po preferencyjnych cenach, bez limitu 3 ton, robiąc zapas już na kolejny sezon grzewczy.

Po publikacjach w BIP można będzie kupować węgiel, nawet jeśli wcześniej wykorzystało się limit 3 ton. Z BIP będzie wiadomo gdzie jest on dostępny.
Ceny w poszczególnych gminach są na bieżąco podawane na portalu cieplo.gov.pl. Można je sprawdzić i jeśli nie będzie przymusu terytorialnego wybrać gminę gdzie – uwzględniając koszt transportu – to paliwo stałe kupi się najtaniej. 

Co z kupnem węgla na sezon grzewczy 2023/2024?

Karol Rabenda wiceminister aktywów państwowych zapowiedział, że po 15 kwietnia otwarty ponownie zostanie otwarty internetowy sklep Polskiej Grupy Górniczej, w którym można będzie kupować węgiel na warunkach rynkowych.

Czy rząd uruchomi ponownie sprzedaż węgla w gminach na preferencyjnych warunkach na kolejny sezon grzewczy, na razie nie wiadomo.


Minister Rabenda zapewnił, że jeśli pojawi się taka sytuacja jak pod koniec ubiegłego roku, to niewykluczone, że taka forma pomocy znów zostanie uruchomiona, z uwzględnieniem doświadczeń z pierwszej kampanii. ([email protected]) fot.archiwum sadeczanin.info © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu