Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
17/04/2024 - 06:15

Ważny list z ZUS w kwietniu. Czy już dostałeś, co zawiera i co z nim zrobić

Zgodnie z przepisami prawa emerytalnego ZUS dokonuje z dniem 1 marca każdego roku waloryzacji emerytur. Formalnie podstawą do przemnożenia dotychczas otrzymywanej emerytury przez oficjalny wskaźnik waloryzacyjny jest decyzja ZUS. Taką decyzję na piśmie otrzymuje każdy emeryt. Zawsze miało to miejsce w marcu, zaraz po przeprowadzeniu waloryzacji – od kilku lat jednak na list z decyzją ZUS o waloryzacji emeryci muszą czekać do kwietnia.

Wszystko to efekt wypłacania w kwietniu dodatkowego w roku świadczenia, popularnie zwanego trzynastą emeryturą.

Roczna waloryzacja emerytur i trzynasta emerytura

Ponieważ także odnośnie dodatkowej trzynastej emerytury ZUS musi dostarczyć emerytom stosowną decyzję, w ZUS uznano, iż wysyłanie do emerytów miesiąc po miesiącu dwóch listów – co odpowiednio kosztuje – mija się z celem. By zaoszczędzić zdecydowano o połączeniu obu operacji w jedną i list wysyłany jest z opóźnieniem, dopiero bowiem w kwietniu wypłacane jest dodatkowe w roku świadczenie określane mianem trzynastej emerytury.

O ile decyzja o trzynastce jest klarowna – otrzymuje ją każdy kto miał prawo do emerytury na koniec marca, a wysokość świadczenia jest dla wszystkich jednakowa, równa najniższej gwarantowanej emeryturze czyli w 2024 roku 1780,96 zł, o tyle z decyzją waloryzacyjną już tak prosto nie jest.

Wszystkim znany jest co prawda wskaźnik marcowej waloryzacji, bo dla wszystkich jest on jednakowy i w 2024 r. np. wyniósł 1,1212 – co oznacza, że każda emerytura w wysokości wypłacanej do lutego 2024 r. od marca została podwyższona o 12,12 proc. Jednak to jest kwota brutto, a na rękę emeryt dostaje kwotę netto.

List z ZUS w kwietniu: jak sprawdzić czy waloryzacja brutto netto jest dobrze policzona

Decyzja o waloryzacji emerytury, którą w formie listu ZUS wysyła do wszystkich w kwietniu jest więc o tyle ważna, ze może posłużyć do sprawdzenia czy ZUS się przypadkiem nie pomylił, ustalając zarówno kwotę brutto jak i netto.

Kwotę brutto można łatwo sprawdzić, mnożąc tę brutto z poprzedniej decyzji waloryzacyjnej (a więc z marca 2023 r.) przez 1,1212.

Trudniej z kwotą netto. Co do zasady wszystkie emerytury brutto są pomniejszane o obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne – 9 proc. Co do zasady emerytury nie są też zwolnione z podatku dochodowego PIT. Jednak nie każdy emeryt płąci ten podatek, bo w PIT występuje kwota wolna od podatku wynosząca 30 000 zł rocznie, co sprawia, że matematycznie emerytury do wysokości 2 500 zł brutto z PIT są zwolnione.

Wszystko to można sprawdzić i przeliczyć, po otrzymaniu decyzji z ZUS w liście, który już listonosz doręczył albo lada kwietniowego dnia emerytowi doręczy.  [email protected]) fot. sik-life/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu