Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
14/03/2023 - 13:55

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone na kolejny okres? Premier Mateusz Morawiecki nie wyklucza takiej możliwości

Rząd przedłuży wakacje kredytowe na kolejne kwartały, jeśli osoby spłacające kredyty mieszkaniowe będą miały nadal problemy ze spłatą rat, które wzrastają wraz z podwyżkami stóp procentowych. Ponadto kłopoty wielu rodzin obciążonych kredytami mieszkaniowymi wiążą się z tym, że inflacja winduje w górę koszty utrzymania zaś ich dochody rosną wolniej.

Na wtorkowej – 14 marca br., konferencji prasowej po posiedzeniu rządku, na którym Rada Ministrów zdecydowała się zaakceptować i skierować do Sejmu projekt ustawy wdrażającej program „Pierwsze mieszkanie”, premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że rząd rozważa przedłużenie wakacji kredytowych – wprowadzonej w 2022 roku ulgi dla osób spłacających kredyty mieszkaniowe.

Dłuższe wakacje kredytowe: co musi się stać w 2023 roku

By jednak rząd podjął decyzję o wydłużeniu wakacji kredytowych inflacja musi się dalej utrzymywać na wysokim poziomie. Ponadto, jak wyjaśnił Mateusz Morawiecki, z projekcji stóp procentowych, którą ma wkrótce przedstawić Narodowy Bank Polski (NBP) musi wynikać, że na obniżkę stóp – a tym samym oprocentowania kredytów – przyjdzie jeszcze długo poczekać.

Przypomnijmy, że gdy Rada Polityki Pieniężnej zaczęła podnosić stopy procentowe, wskaźnik WIBOR gwałtownie skoczył w górę, a w ślad za nim gwałtownie wzrosło oprocentowanie i raty kredytów spłacanych przez miliony Polaków. Dla przykładu najpopularniejszy WIBOR 3M wynosił jeszcze na początku października 2021 r. 0,25 proc., a w lipcu 2022 r. przekroczył już poziom 7,10 proc., teraz zaś utrzymuje się na poziomie niespełna 7 proc.

Wakacje kredytowe: kto korzysta

Od 29 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która zawiera przepisy o wsparciu kredytobiorców.

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. To nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r., po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić łącznie dwa warunki: zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Jeśli kredytobiorca korzysta już z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złoży wniosek o wakacje na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych wakacji skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy.

Przedłużenie wakacji kredytowych na powyższych zasadach mogłoby dotyczyć pierwszej połowy albo całego 2024. W tym celu rząd musiałby jednak wcześniej doprowadzić do nowelizacji ustawy
([email protected]) fot.piabay







Dziękujemy za przesłanie błędu