Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
31/07/2023 - 00:25

W tych zawodach będą zwalniać, w tych będą zatrudniać. Idzie trzęsienie ziemi na rynku pracy

To już pewne? Nadchodzi zmniejszenie poziomu zatrudnienia. Powód? Automatyzacja i sztuczna inteligencja. Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że rynek pracy ulegnie gruntownej zmianie ze względu na rozwój nowoczesnych technologii. Jedne zawody znikają, inne dopiero powstają. Pytanie, jakie branże dają widoki na przyszłość? Na kogo będzie zapotrzebowanie za pięć, dziesięć, piętnaście lat?

Jakie zawodowy mają najlepszą przyszłość?

Te, o których już teraz się mówi, choć jeszcze nie istnieją. To właśnie te kierunki powinny być szczególnie interesujące dla młodych,  którzy decydują o swojej karierze.

Eksperci firmy Personnel Service przygotowali zestawienie profesji, na które będzie zapotrzebowanie za pięć, dziesięć, piętnaście lat.  - Zmiany, z którymi mamy aktualnie do czynienia na rynku pracy są porównywalne z dotychczasowymi rewolucjami przemysłowymi. Czeka nas gruntowne przetasowanie oczekiwanych od pracowników kompetencji i umiejętności – mówi ekspert rynku Krzysztof Inglot.  

- To wyzwanie nie tylko dla tych, którzy już są na rynku pracy, ale też młodych, którzy decydują o swojej zawodowej przyszłości. Bo może być tak, że czeka ich kariera w zawodzie, który jeszcze nie istnieje lub dopiero powstaje. Znając trendy można wybrać kierunek, który się rozwija i w przyszłości stać się poszukiwanym specjalistą. Edukacja to największa inwestycja w przyszłość i warto o tym pamiętać – dodaje Inglot.

czytaj też Tak dużo dają teraz zarobić w Nowym Sączu? Pensje w firmach poszybowały w górę  

Energia odnawialna, cyberbezpieczeństwo, bioinformatyka

Głębokie zmiany, z którymi mamy do czynienia na świecie, będące pochodną między innymi  pandemii, wojny czy postępującej digitalizacji, odbijają się bezpośrednio na rynku pracy. Jak wskazują eksperci, do 2028 roku wzrośnie zapotrzebowanie na pięć zawodów, które już teraz są znane i zyskują na popularności. Chodzi między innymi o specjalistów od energii odnawialnej, na których rosnący popyt wynika z poszukiwania zrównoważonych źródeł energii. Postępuje też digitalizacja, co sprawia, że bezpieczeństwo danych staje się kluczowe.

To generuje zapotrzebowanie na specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa. Natomiast rozwój technologii związanych z danymi genetycznymi i biologicznymi będzie wymagał specjalistów od ich analizy i interpretacji, stąd na brak pracy nie będą narzekali inżynierowie bioinformatyki.

Bezpośrednią konsekwencją pandemii jest coraz większy udział nauki zdalnej, co wygeneruje zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów do spraw edukacji edukacji online. Natomiast, żeby sprostać wyzwaniom związanym ze współczesnym stylem życia będziemy potrzebowali więcej specjalistów od zdrowia psychicznego, w tym psychologów i psychiatrów.

Czytaj też Jak Krystyna Baran chciała uczyć w szkole, a została prezesem u Wiśniowskiego 

Będzie popyt na specjalistów od sztucznej inteligencji i ekonomistów kryptowalut

Im dalej w las, tym bardziej zaawansowane specjalizacje i zawody. Na razie są one rozwijane, ale w perspektywie dekady zyskają na znaczeniu i zapotrzebowanie na pracowników w tych konkretnych profesjach będzie rosło. Rozwój będącej teraz na ustach wszystkich sztucznej inteligencji spowoduje, że w najbliższych latach zwiększy się popyt na specjalistów od sztucznej inteligencji, którzy będą odpowiedzialni za jej projektowanie, wdrażanie i zarządzanie nią.

Na brak zajęć nie będą też narzekali specjaliści do spraw edycji genów. Rozwój technologii edycji genów otworzy nowe możliwości w medycynie i innych dziedzinach nauki, umożliwiając precyzyjne modyfikacje DNA, które mają potencjał leczenia i zapobiegania wielu chorobom dziedzicznym oraz schorzeniom, które są uwarunkowane genetycznie.

W perspektywie dekady jeszcze bardziej upowszechnią się kryptowaluty i technologia blockchain. To spowoduje, że niezbędni będą ekonomiści krypto walut. Natomiast rozwój technologii produkcji żywności, takich jak mięso z hodowli komórkowej, stworzy nowe stanowiska pracy, takie jak technolog żywności. Nadal wyzwaniem pozostaną zmiany klimatu i rozwijać się będzie zrównoważony rozwój. Stąd wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od zmian klimatu, którzy będą dokonywali szczegółowych analiz.

Czytaj też Wywróciło się życie Friza i Wersow. Co się wydarzyło u słynnych youtuberów [ZDJĘCIA] 

Fachowcy od adaptacji klimatycznej

Upływający czas będzie powodował, że istniejące wcześniej zawody będą się uszczegóławiały. I tak jak w perspektywie dekady pojawi się zapotrzebowanie na specjalistów od sztucznej inteligencji, tak już za piętnaście lat związane z tym kwestie etyczne staną się tak skomplikowane i ważne, że zwiększy się popyt na specjalistów od etyki w tej dziedzinie.  Sztuczna inteligencja jest też zasilana ogromną ilością danych stąd kuratorzy danych będą na wagę złota.

W przyszłości kluczowe będzie zrozumienie i zarządzanie skutkami zmian klimatycznych, stąd powstanie zapotrzebowanie na specjalistów do spraw adaptacji klimatycznej.

Zaraz po specjalistach ds. edycji genów przyjdzie czas inżynierów biomedycznych, którzy będą odpowiedzialni za projektowanie i wdrażanie terapii genowych, które mają potencjał, aby rewolucjonizować leczenie wielu chorób genetycznych.

Czytaj też Przekręcali ludzi w umowach na sprzedaż i montaż instalacji? Tak się robi u nas biznes na fotowoltaice

Inżynierowie terraformacji

Ostatni obszar, na który warto zwrócić uwagę jest związany z eksploracją kosmiczną. Gdy stanie się ona coraz bardziej zaawansowana inżynierowie terraformacji będą odgrywać kluczową rolę w opracowywaniu i adaptacji zaawansowanych technologii, zapewniających załogom kosmicznym odpowiednią ochronę oraz umożliwiających przystosowanie się do ekstremalnych warunków panujących w przestrzeni kosmicznej. Te modyfikacje mogą obejmować zaawansowane kombinezony kosmiczne, biologiczne ulepszenia dla astronautów, a także zoptymalizowane interfejsy umożliwiające efektywną komunikację i interakcję z zaawansowanymi systemami pokładowymi statków kosmicznych. Dzięki pracy specjalistów od modyfikacji, eksploracja kosmiczna będzie bardziej bezpieczna, efektywna i otworzy nowe perspektywy dla przyszłych misji w kosmos.

Czytaj też To miał być bat na przewałki wśród drobnych przedsiębiorców. Co wyszło z podzielonego VAT-u

Na drugim biegunie są zawody bez przyszłości

Czy robot zabierze mi pracę? To pytanie stawiają sobie pracownicy, którzy w rozwoju automatyzacji  i sztucznej inteligencji widzą dla siebie zagrożenie. Niektóre zawody znikną całkowicie, a inne ulegną przekształceniu, wynika z raportu „Barometr Polskiego Rynku”  firmy  Personnel Service.  

Nie tylko zmieni się struktura zatrudnienia, ale także zmniejszy się też liczba miejsc pracy w sektorach o rutynowych i powtarzalnych czynnościach. Idące za tym konsekwencje będą w niektórych zawodach dotkliwe. Pracownicy już teraz to dostrzegają. 12 proc. osób przyznaje, że zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku w wyniku automatyzacji wdrożonej w firmie stracił pracę – dodaje Banyś.

Kasa samoobsługowa zamiast kasjera czyli które zawody najszybciej poddadzą się automatyzacji

 Zmiany w branży handlowej widoczne są  już od wielu lat – zauważają autorzy raportu.  Kasy samoobsługowe stają się coraz powszechniejsze, a zapotrzebowanie na pracowników maleje. Kasjerzy i sprzedawcy w sklepach detalicznych w przyszłości nie będą tak potrzebni, jak aktualnie, a jeżeli już, będą to raczej doradcy klientów, których rola ograniczy się wyłącznie do skanowania produktów.

Jakie inne zawody są bez przyszłości? czytaj dalej na następnej stronie. Kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu