Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
19/07/2021 - 16:05

W rok przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 9,8 proc. Kto zarabia 5 802,42 złotych?

Przeciętne wynagrodzenie rośnie kolejny miesiąc z rzędu. W czerwcu GUS wyliczył je na 5 802,42 zł (brutto). To prawie 3 proc. więcej niż w maju. Zdaniem obserwatorów polskiego rynku pracy to wciąż nie koniec dynamicznego wzrostu płac.

W poniedziałek 19 lipca Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał najnowsze dane o średniej płacy. Pokazują one, że polska gospodarka szybko odrabia straty spowodowane pandemią i lockdownami. Spada bezrobocie, bo firmy tworzą nowe miejsca pracy; tylko w czerwcu przybyło 20,8 tys. etatów. Firmy lepiej też za pracę płacą. Być może aż tak szybkiego przyrostu płac by nie było gdyby kandydatami do pracy byli imigranci. Ich brak - zwłaszcza kandydatów do pracy z Ukrainy - sprawia, iż pracodawcy muszą mocno konkurować o kandydatów do pracy szukających zajęcia Polaków.

Oczywiście w czerwcu wypłacane są różne premie, nagrody itp. ruchome składniki wynagrodzenia, co częściowo wyjaśnia prawie 3-proc. wzrost przeciętnego wynagrodzenia w stosunku do maja br., ale jeśli porównamy przeciętne wynagrodzenie w czerwcu 2020 r. z tegorocznym, to wzrost prezentuje się jeszcze bardziej imponująco - aż o 9,8 proc.

Nawet jeśli uwzględnimy, że kwota netto (po odjęciu obowiązkowych składek ZUS i podatku dochodowego) wynosi tylko 4 179,28 zł, a ponadto inflacja liczona w skali rocznej wyniosła w czerwcu 4,4 proc., to i tak urealnione aktualne przeciętne wynagrodzenie "na rękę" jest wyższe niż kiedykolwiek wcześniej.

To prawda, że płaca płacy nierówna. Bardziej szczegółowe dane pokazują, że najwolniej przeciętne wynagrodzenie przyrasta w sektorze usługi z zakresu kultury, sportu i rekreacji - 3,5 proc. w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Najszybciej - o prawie 10 proc. w tym samym czasie, w usługach typu handel internetowy, naprawa komputerów, sprzedaż bezpośrednia czy doradztwo w zakresie prowadzenia biznesu. (Krzysztof Kamiński)Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021