Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
24/10/2022 - 15:25

Tysiąc ton! Tyle taniego, "rządowego" węgla chcą kupić w Podegrodziu

Tysiąc ton, taką ilość węgla po cenie gwarantowanej przez rząd zadeklarowali kupić mieszkańcy gminy Podegrodzie. A zapotrzebowanie można było zgłaszać tylko dziś!

Tysiąc ton! Tyle taniego, rządowego węgla chcą kupić w Podegrodziu

Jak informuje szefowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Podegrodziu Sabina Urbaniak zainteresowanie mieszkańców tą formą pomocy przerosło najśmielsze rachunki samorządu. – Z tego co liczyłyśmy przed godziną 15 (czyli przed upływem terminu zgłoszenia – dop. red.) złożonych zostało 550, 560 wniosków – wyjaśnia urzędniczka.

Zobacz też: Podegrodzie: co z tanim węglem od rządu? Wójt Banach: ktoś pomylił gminy z miastem

- To były wnioski o pół, tonę albo półtorej tony – zaznacza. I te niewielkie ilości wcale nie wynikały z tego, że część ludzi już się w węgiel zaopatrzyła w innych źródłach – przecież sezon grzewczy już się zaczął – tylko z ograniczeń ustawowych, w myśl których to strona rządowa mówi o limicie do 2 ton.

Teraz podkreślmy – od złożenia zapotrzebowania, do zakupu jest jeszcze daleka droga. Teraz samorząd musi precyzyjnie podliczyć tonaż, przekazać te dane do wojewody i czekać aż wejdą ustawy wykonawcze, bo na dziś gminy nadal węglem – wedle przepisów – handlować same nie mogą, nie ma sprecyzowanych zasad, na jakich mogłyby w cały proces włączyć choćby składy węglowe a najważniejsze nie wiadomo czy wspominany węgiel będzie dla każdego, czy nie pojawią się na przykład jakieś kryteria dochodowe. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu