Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
21/03/2020 - 14:15

Twoja umowa zlecenie prawdopodobnie jest umową o pracę. Nie daj się oszukać

Nazwa umowy nie zawsze decyduje o jej rodzaju. Aby określić, z jaką umową mamy do czynienia, należy zagłębić się w rzeczywistą treść dokumentu. Kiedy umowa zlecenie tak naprawdę jest umową o pracę?

Zgodnie z art. 22 kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Zatrudnienie, które odpowiada powyższym warunkom, jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Nieuczciwi pracodawcy szukają oszczędności na różne sposoby, a jednym z nich jest zatrudnianie pracowników na podstawie umowy zlecenie.

Jeśli:

  • dobrowolnie zawarłeś umowę i zdecydowałeś się podporządkować pracodawcy,
  • pracujesz na rzecz pracodawcy, który organizuje zakres obowiązków i wydaje ci polecenia,
  • masz ustalone miejsce i czas pracy,
  • otrzymujesz wynagrodzenie,
  • pracę musisz, co do zasady, świadczyć osobiście (a więc nie możesz zamienić się z kolegą albo poprosić go, aby wykonał za ciebie obowiązki),
  • pracodawca wymaga od ciebie usprawiedliwiania nieobecności w pracy,
  • twoja praca jest ciągła i powtarzalna (masz ją wykonywać, a nie wykonać),

Bez względu na nazwę – prawdopodobnie jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Zawarcie umowy zlecenie w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę, stanowi wykroczenie.

Czytaj też: Patologia. Kłócą się, piją, biją, a teraz żądają od dzieci alimentów. Co robić?

Dla porównania – w przypadku umowy zlecenie nie ma obowiązku wykonywania czynności w ściśle określonym miejscu i czasie, a zlecenie może być w niektórych sytuacjach wykonane przez osobę trzecią.

Jeśli okoliczności wykonywania pracy odpowiadają wskazanym powyżej, a umowa o pracę nie została zawarta, można wnieść do sądu pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy.

k.kos@sadeczanin.info, fot. pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu