Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
27/12/2023 - 07:20

Teraz firma musi zapewnić soczewki kontaktowe także stażyście i praktykantowi

Od połowy listopada obowiązują nowe przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, któ®e dotyczą osób pracujących przy monitorach komputerowych. Jedna z nowości to obowiązek ciążący na pracodawcy w zakresie zapewnienia soczewek kontaktowych korygujących wzrok każdemu pracownikowi wykonującemu zadania przy monitorze komputerowym. Ale czy dotyczy to wszystkich zatrudnionych, czy tulko pracowników etatowych.

.

Właśnie w określeniu „;pracownik” kryje się odpowiedź na to pytanie.

Kiedy pracodawca musi zapewnić soczewki kontaktowe

Jak wyjaśniają eksperci z Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), obowiązek pracodawcy dotyczy każdej osoby, która jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy.

Z dniem 17 listopada 2023 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Jednocześnie istotny jest czas wykonywania pracy przez tego pracownika przed monitorem ekranowym.

Komu firma zapewnia soczewki korygujące wzrok

Na podstawie definicji „pracownika” zawartej w przedmiotowym akcie wykonawczym jest to każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Zatem zarówno konieczność stosowania okularów lub soczewek kontaktowych podczas pracy, jak i rodzaj zastosowanego w tym zakresie środka są uzależnione od wskazania lekarza zawartego w orzeczeniu lekarskim z badań przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami.

Ponadto obowiązek zawarty w § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia istnieje wyłącznie w stosunku do pracownika (oraz praktykanta i stażysty), który obsługuje urządzenie z monitorem ekranowym przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Szczegółowe kwestie związane ze sposobem realizacji tego obowiązku nie są uregulowane przepisami prawa – sposób ich realizacji nie został wskazany w rozporządzeniu, co oznacza, że zagadnienia związane z realizacją obowiązku zapewnienia pracownikom okularów i szkieł kontaktowych korygujących wzrok powinny być doprecyzowane w regulaminie pracy lub innych wewnętrznych aktach pracodawcy (np. w zarządzeniu).

Jednocześnie warto pamiętać, że wszystkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, zgodnie z art. 23711a Kodeksu pracy pracodawca powinien konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami.  

([email protected]) fot. lavoljubovski/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim

Pełna treść rozporządzenia - kliknij w ten aktywny link.







Dziękujemy za przesłanie błędu