Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
31/03/2023 - 18:10

Ten sposób na niższe rachunki za prąd stał się prawdziwym hitem

Coraz wyższe rachunki za prąd, które demolują domowe budżety sprawiły, że produkcja energii ze słońca cieszy się coraz większym wzięciem. To już prawdziwy hit? Jak wynika z raportu Urzędu Regulacji Energetyki, na koniec 2022 roku do sieci elektroenergetycznych przyłączonych było ponad 1,2 mln mikroinstalacji, których łączna moc to 9,3 gigawatów, przy czym 99 procent z nich to instalacje fotowoltaiczne.

Rosnąca świadomość Polaków na temat zmian klimatycznych, a także coraz bardziej aktywne poszukiwanie możliwości zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną, przekładają się na wzrost zainteresowania produkcją energii z własnych, ekologicznych źródeł. Ci, którzy stawiają na takie rozwiązania energię z przydomowych instalacji wykorzystują na własny użytek, natomiast jej nadwyżki wprowadzane są do sieci dystrybucyjnych.

czytaj też Jak odzyskać z ZUS pieniądze po zmarłym. To się da zrobić

Szał na mikroinstalacje

Rozwój energetyki w skali mikro, przede wszystkim tej producenckiej, ciągle idzie do przodu.  Jak wynika z najnowszego raportu Urzędu Regulacji Energetyki, na koniec  2022 roku do sieci elektroenergetycznych przyłączonych było ponad 1,2 mln mikroinstalacji, których łączna moc to 9,3 gigawatów, przy czym 99 procent z nich to instalacje fotowoltaiczne

W całkowitej liczbie mikroinstalacji zdecydowanie dominują te użytkowane przez prosumentów. Jednocześnie instalacje prosumenckie obejmują 96 proc. ogółu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach.

czytaj też Mało kto o tym wie. Można odliczyć od podatku i zaoszczędzić sporo pieniędzy 

Trzeba dostosować infrastrukturę sieciową

- Dane prezentowane w raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach od kilku lat przyrasta w ogromnym tempie - zauważa Rafał Gawin, prezes Urzędu. - Znaczenie tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju będzie coraz większe, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, w której pożądane jest wytwarzanie i zużywanie energii na poziomie lokalnym. Jednak wprowadzenie takiej mocy mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego wymaga pilnego dostosowania infrastruktury sieciowej – dodaje Gawin.

czytaj też Oszuści polują w sieci na elektroniczne PIT-y. Nawet nie wiecie, czym to się może skończyć 

Gigantyczne wzrosty mocy

2019 roku moc zainstalowana mikroinstalacji przekroczyła jeden gigawat.  Od tego czasu czyli w przeciągu ostatnich czterech lat, moc zainstalowana wzrosła dziewięciokrotnie, do 9,3 gigawata. W ślad za przyrostem mocy zainstalowanej wzrasta produkcja energii. W 2022 roku wytwórcy energii w mikroinstalacjach wprowadzili do sieci dystrybucyjnych prawie 5,8 terawatogodzin energii. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2021 roku. ([email protected]) fot. pixaby







Dziękujemy za przesłanie błędu