Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
08/10/2023 - 07:45

Takie dziwne sądeckie stowarzyszenie. Dają ludziom pożyczki za darmo. Zadziwili tym wicemarszałka Sejmu [ZDJĘCIA]

To szczególny rodzaj solidarności międzyludzkiej - tak mówi się o działającym na Sądecczyźnie Stowarzyszeniu Kasa Wzajemnej Pomocy. Organizacja od ponad dwudziestu lat udziela... nieoprocentowanych pożyczek. Co zdumiewające, ci którzy nad sprawnie działającym mechanizmem sprawują pieczę, robią to zupełnie bezinteresownie, bez żadnego wynagrodzenia. Ten jedyny w Polsce swoistego rodzaju fenomen, podziwia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który spotkał się z członkami Kasy w Wysowej.

- Pomysł  powołania Kas Wzajemnej Pomocy jest znakomity i co ważne sprawdza się od ponad dwudziestu lat – mówił w Wysowej wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. - Po pierwsze,  to jest bezpieczne, bo członkowie sami sobie to organizują i pilnują, żeby pożyczki oddawać w terminie. Po drugie, to jest gratka. Pożyczki są nieoprocentowane, no składki są niewysokie, bo to 10 złotych w skali miesiąca. Najważniejsza korzyść, zawsze można liczyć na to, że w nagłej sytuacji pieniądze można pożyczyć.

- Jest też inny, ważny aspekt – dodaje Ryszard Terlecki. - To budowanie wspólnoty i poczucia lokalnej wspólnoty. Sądeckie przedsięwzięcie warto propagować. Warto, żeby ten pomysł poszedł w Polskę – przekonuje wicemarszałek.

Owo poczucie więzi było widoczne podczas spotkania członków Kasy z Wysowej i Uścia Gorlickiego, którzy spotkali się z  Ryszardem Terleckim na wspólnym grillowaniu w urokliwym ośrodku „Domki nad Ripką”. Była to okazja nie tylko do wspólnego biesiadowania, ale także do podsumowania działalności  oddziału Stowarzyszenia.

- Koło w Wysowej należy do tych, które działa wyjątkowo prężnie. Kieruje nim Piotr Okarma. - Nasza Kasa liczy w tej chwili ponad pięćdziesięciu  członków.  Udzielamy, trzy cztery pożyczki miesięcznie. Sumy zależą od wkładu. To od trzech do sześciu tysięcy złotych. Potrzeby są różne: zakup opału, lekarstwa, wczasy, drobne remonty…  wszystko zależy od przekroju wiekowego – dodaje Okarma.

Jak zasobna jest Kasa z Wysowej? – W tej chwili mamy 70 tysięcy złotych– mówi skarbnik koła Kazimierz Krok.  - Nie ma u nas żadnych zaległości w płaceniu pożyczek. To, że działamy prężnie, to zasługa  członków naszego koła.

Czytaj też Grad milionów spadł na Nowy Sącz. Dobre wieści przekazał pod ratuszem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki 

Pomysłodawcą i założycielem  Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy jest  Zygmunt Berdychowski. Sama idea opiera się na doświadczeniach zaczerpniętych z tradycji polskiego ruchu spółdzielczości finansowej, który rozwinął się u schyłku dziewiętnastego wieku. To była wzajemna pomoc oparta na solidaryzmie społecznym.

Berdychowski, który stanął na czele Stowarzyszenia, od razu przyjął, że nikt nie będzie płacił odsetek. Dlaczego? Wyjaśnienie takiej decyzji jest genialne w swojej prostocie. 

 - Wiedziałem, że nie możemy oczekiwać od ludzi, którzy nie mieli nic wspólnego z działalnością parabankową, naliczania odsetek. To było po prostu nie do przebrnięcia. Wymyśliliśmy, że pieczę nad pieniędzmi będzie sprawował skarbnik każdej z kas - tłumaczy Berdychowski.- Jednak do regulaminu wprowadziliśmy zapis, że pieniądze nie mogą leżeć u niego w domu.  Były tylko w określonym, wyznaczonym dniu. Do południa pojawiali się ci, którzy oddawali raty, po południu przychodzili ci, którzy brali pożyczki. Dług należało zwrócić w ciągu roku.Te żelazne reguły obowiązują do dziś -  podkreśla Zygmunt Berdychowski.

Czytaj też Wielkie pieniądze i wielkie emocje. Ostatnia prosta kampanii wyborczej w Nowym Sączu 

To swoiste perpetuum mobile. Im więcej uzbiera się pieniędzy, tym więcej ludzie mogą sobie wzajemnie pożyczać. Wszystko opiera się na prostej świadomości. Jeżeli spłacam w terminie swoją ratę, mój sąsiad dostanie pożyczkę. Na tym polega istota wzajemnej pomocy stowarzyszenia. 

Czytaj też Na pięć minut przed wyborami w Nowym Sączu. Sweet focia przy urnie, zarobki komisji, zaufanie do mężów zaufania [WIDEO]

W tym roku kapitał Kasy Wzajemnej Pomocy, która liczy dwadzieścia siedem  kół, przekroczył 2,8 mln złotych.  W roku 2022 stowarzyszenie udzieliło 1067 pożyczek o łącznej wartości 3,5 mln złotych. W całym okresie działalności czyli  od roku 1997,  udzielono  55899 pożyczek na łączną  sumę ponad 91 mln złotych. ([email protected]) fot.j,

wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki spotkał się z członkami Kasy w Wysowej
Były rozmowy i wspólne grollowanie


Dziękujemy za przesłanie błędu