Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 grudnia. Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
21/11/2017 - 08:00

Szynobus zamiast mostu: ile będzie kosztować bilet jednorazowy i przesiadkowy?

Jeśli radni nie będą mieli zastrzeżeń już od 1 stycznia 2018, czyli na dzień przed uruchomieniem szynobusu sądeczanie będą mogli korzystać z nowego rodzaju biletów. Jakie ułatwienia proponują władze miasta? Ile będzie kosztował bilet jednorazowy na przejazd szynobusem i bilet, który umożliwi przesiadkę z szunobusu do autobusu?

W myśl projektu uchwały pojawią się dwa nowe biletów. Pierwszy to bilet jednorazowy na przejazd komunikacją zastępczą (szynobus). Drugi to tak zwany  bilet przesiadkowy na komunikację zastępczą (szynobus), kasowany w szyno busie.

Bilet ten będzie uprawniał do kontynuacji jazdy dowolną linią komunikacji miejskiej. Przy czym by z niego skorzystać musimy zmieścić się z przesiadką w trzydziestu minutach.

Co to oznacza w praktyce? Na jednym bilecie będziemy mogli dojechać do celu szynobusem i autobusem bez konieczności kupowania dodatkowych biletów. Przykładowo z Heleny będziemy mogli dojechać szynobusem do przystanku Nowy Sącz Miasto i petem wsiąść do wybranego autobusu.

Zobacz też: Szynobus zamiast mostu: część sądeczan czekają aż 4 przesiadki! Dlaczego nie puścić szynobusu do dworca PKP?

Analogiczny bilet będzie nas uprawniał do przesiadki z autobusu do szynobusu. Przy czym i w tym wypadku na przesiadkę z jednego środka transportu do drugiego będziemy mieli pół godziny.

Jak to będzie wyglądało cenowo? Bilet normalny jednorazowy na szynobus kosztować będzie 1,25 zł, ulgowy – 1 zł. Za bilety przesiadkowe – oba rodzaje zapłacimy analogicznie 2,8 zł i 1,45 zł.

Przy korzystaniu z ulg lokalnych cena biletów będzie wynosić kolejno 1 zł i 1,65 zł.

Kolejna proponowana zmiana to obniżenie ceny dopłaty do biletu okresowego strefowego - ważnego na jedną linię miejską we wszystkie dni tygodnia bez limitu przejazdów z równowartości 17 przejazdów (47,60 zł) na 10 przejazdów (28,00 zł).

Co bardzo ważne. Bilety te będą mogły kupić osoby,  które wykupiły bilet miesięczny innego przewoźnika niż MPK.

Zobacz też: Szynobus zamiast mostu: ruszy od 2 stycznia 2018. Znamy rozkład jazdy

Następna zmiana na pewno ucieszy rodziców. Z biletu szkolnego  korzystać będą też mogły dzieci uczęszczające do przedszkola, oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej lub innych placówek wychowania przedszkolnego.

Do tej pory do korzysta niania z tego udogodnienia byli uprawnieni jedynie uczniowie.

Kolejna proponowana zmiana, to ukłon w stronę seniorów. MPK chce zrezygnować z ustalania ceny biletów seniorskich na podstawie przelicznika przejazdów. Seniorzy będą mogli korzystać z dwóch rodzajów biletów bez ograniczeń – rocznego za 100 zł i półrocznego za 60 zł.

O tym, ile ostatecznie będziemy płacić za korzystanie z przejazdów zadecydują radni na dzisiejszej (21 listopad) sesji.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info 

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu