Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
08/05/2018 - 07:20

Szynobus i auto? Można inaczej przeprawić się przez Dunajec

Jak żyć bez mostu heleńskiego, jak żyć? Kreatywnie, odpowiadają internauci i proponują liczne sposoby alternatywnej przeprawy przez Dunajec. Worek z zabarwionymi humorem i szyderą pomysłami wysypał się na Facebooku po tym, kiedy na łamach Sądeczanina zapytaliśmy flisaka organizującego od wielu lat spływ Popradem, czy przez rzekę można by przewozić ludzi pontonami.

Pomysł nie jest niedorzeczny i teoretycznie można go zrealizować.  Ktoś, kto zdecydowałby się na świadczenie tego rodzaju usług musiałby się jednak postarać o stosowną koncesję, mieć kwalifikowanych flisaków i wtedy można coś takiego robić - mówił w rozmowie z Sądeczaniem Jan Nosal, właściciel firmy od wielu lat organizującej spływ  Popradem,  który zastrzegał jednak, że w sensie technicznym to jedno z trudniejszych miejsc.

Czytaj też To lepsze niż szynobus! Czy pontony mogą kursować przez Dunajec?

Nurt jest rwący, woda się kręci, tworzą się wiry - tłumaczył Nosal. - Ale dobry, doświadczony flisak na pewno by sobie z tym poradził, no i transport byłby z gwarancją bezpieczeństwa. -Ktoś, kto zdecydowałby się na taki biznes musiałby to sobie dobrze skalkulować - dodaje przedsiębiorca.

Okazuje się, że nie tylko redakcja Sądeczanina kombinowała z pontonami.

Ktoś ukradł nasz pomysł - napisała internautka Marta. „Złodzieje xdd” komentuje z humorem kolejna fejsbukowiczka.   Inni do sprawy podeszli z uśmiechem i przymrużeniem oka.

Super pomysł. Myślę,  że tratwy, takie jak na spływie Dunajcem, też by były świetnym rozwiązaniem. Przynajmniej byśmy mieli co na starość wnukom opowiadać -  napisała  Marta, a wtóruje jej Krystyna: - Pontonem do pracy szkoły na randkę. Super :-)

Pomysł spodobał się też uczestnikom naszej redakcyjnej sondy.

Nie zabrakło jednak takich, którzy przeprawę przez Dunajec pontonem rozebrali na czynniki pierwsze i proponują własne rozwiązania.  

Pontonem, to średnio. Raz, że silny nurt, a dwa, to nierówne dno. Gdzieniegdzie są tuż pod taflą  ostre kamienie. Co innego spływać głównym nurtem, optymalną trasą, a co innego pokonywać całą szerokość - napisała Karolina, która ma własną propozycję.

Przez Dunajec przecież od wieków przeprawiano się tratwami. Wciąż taki przewóz utrzymywany przez gminę funkcjonuje w Łącku i pod Sokolicą. Plus ostatnie, prywatne, na przykład  w Czerńcu i  Tylmanowej. Ta w Łącku jest dobrze pomyślana, bo leci po stalowej lince przerzuconej nad wodą, więc nurt w zasadzie sam pcha łódkę na drugi brzeg. No i można w szpilkach wejść. Starsze osoby też nie miałyby problemu, w przeciwieństwie do akrobacji w pontonie - pisze internautka.

Jakie są jeszcze inne pomysły?  Czytelnik ukrywający się pod nickiem John Wayne uważa, że pod rozwagę należy wziąć dobudowanie kładki dla pieszych na moście kolejowym.

- Może by tak włodarze miasta wzięli taką sugestię wspólnie z PKP pod rozwagę,, by ci ostatni w razie "pilnowania bezpieczeństwa przez SOK-istów" nie polowali na osobników przechodzących przez tenże most ... .

Ten sam internauta ironizuje na całego i proponuje, żeby zapytać Straż Graniczną o  możliwość przewozu ludzi śmigłowcem, kiedy funkcjonariusze będą oblatywać maszynę. 

Wtóruje mu Pierro, który radzi wejście w porozumienie  z fanami  motolotni.

Zapytajcie może w związku motolotniarzy o możliwość przelotu nad Dunajcem albo w związku pływackim o przepłynięcie rzeki wpław.

Internauta o nicku Werty dał po prostu upust swojej irytacji

Jak tak wam kur*** źle, to z buta chodzić.

O - i to jest rozwiązanie. Można otworzyć wypożyczalnię gumiaków. Dunajec za głęboki nie jest :) - napisał z humorem ostatniwolnylogin.

Czytaj też Na ulicy Węgierskiej w godzinach szczytu widać było skutki zamknięcia mostu

Byli też tacy, którzy za artykuł na temat przeprawy przez rzekę  pontonami   odsądzali nas od czci i wiary. My jednak na pomysły na alternatywne rozwiązania, jesteśmy otwarci i obiecujemy, że sprawdzimy  na ile ich wcielenie w życie  może być realne.

[email protected] fot. IM







Dziękujemy za przesłanie błędu