Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 grudnia. Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy
21/11/2018 - 19:30

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce już za nami

W 16 małopolskich miastach odbyło się prawie 280 wydarzeń, w tym warsztaty, szkolenia i spotkania z ekspertami. To skrótowe podsumowanie tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce, z którego bogatego programu można było skorzystać także w Nowym Sączu.


„Przedsiębiorczość jest w Tobie. Poznaj i rozwijaj swoje kompetencje przedsiębiorcze” – pod takim tytułem Zespół Zamiejscowy WUP w Nowym Sączu zorganizował dla młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu spotkanie, podczas którego szukano odpowiedzi na pytania: czy przedsiębiorczość jest tylko dla przedsiębiorców, a także, czy można się jej nauczyć i ją wytrenować. Przy tej okazji młodzi ludzie testowali swoje kompetencje przedsiębiorcze.

- Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, podczas których dyskutowano o postawach przedsiębiorczych oraz własnym biznesie jako sposobie nie tylko na zarabianie pieniędzy, ale również na realizację własnych marzeń i zainteresowań – mówi Monika Gucwa z Zespołu Promocji i Informacji WUP w Krakowie. - Jedną z atrakcji zajęć była gra „Chłopska Szkoła Biznesu”.

Z kolei na zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach doradcy zawodowi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Nowym Sączu przeprowadzili warsztaty dla kadry pedagogicznej „Odkryj swój potencjał zawodowy i osobisty”. Dotyczył on samodzielnego rozpoznawania swoich mocnych stron, umiejętności, predyspozycji zawodowych i planowania rozwoju zawodowego. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości odbył się też w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu, gdzie doradcy z WUP rozmawiali z więźniami na temat zakładania działalności gospodarczej i możliwości wsparcia własnego biznesu.

Oficjalna inauguracja

Dziewiątą edycję Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce zainaugurowało Spotkanie Młodego Biznesu, które zostało zorganizowane pod hasłem „Biznes dziś i jutro” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Uczestnicy spotkania mieli okazję przekonać się jak bardzo prowadzenie biznesu zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Poszerzyli również swoją wiedzę na temat możliwych kierunków rozwoju przedsiębiorczości w przyszłości. Wiedzę, popartą doświadczeniem, przekazali w swych wystąpieniach prelegenci zajmujący się działalnością w różnych obszarach – Jacek Walkiewicz, Aleksandra Budzyńska i Michał Maj.  Dzięki temu słuchacze mogli poznać szerokie spektrum zagadnień związanych z tworzeniem i rozwojem własnej firmy.

Spotkanie Młodego Biznesu to jednak nie tylko wystąpienia zaproszonych prelegentów. Dzięki stworzonej po raz kolejny strefie networkingowej dało ono również możliwość aktywnego udziału w dyskusji z prelegentami, partnerami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce oraz innymi ciekawymi osobistościami ze świata biznesu.

Młodzież w centrum uwagi

Tak jak w latach ubiegłych, do realizacji przedsięwzięcia zaproszone zostały instytucje wspierające przedsiębiorczość, uczelnie i firmy oraz wszyscy ci, którzy są zainteresowani promocją przedsiębiorczości. Na terenie całej Małopolski odbywały się: szkolenia, seminaria, spotkania z przedsiębiorcami i aniołami biznesu, warsztaty, konkursy, konferencje, czy turnieje cashflow.  Tematami spotkań były również: współpraca nauki z biznesem, budowanie silnej marki osobistej, pozyskiwanie klientów, a także tworzenie niezwykle cennej sieci kontaktów.

Kongregacja Kupiecka Zrzeszenie Handlu i Usług z siedzibą w Nowym Sączu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu postawiły na młodzież.

- W ramach wydarzenia zorganizowaliśmy pięć spotkań aktywnych przedsiębiorców z Nowego Sącza z młodzieżą sądeckich szkół średnich – mówi Marta Podgórska z Kongregacji Kupieckiej. -  Miejscem spotkań był lokal piwniczny w kamienicy Rynek 10 zaadoptowany na muzeum przedsiębiorczości. W spotkaniach wzięło udział około stu uczniów. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem ze względu na ciekawe eksponaty, ale przede wszystkim ze względu na prelekcje prowadzone przez przedsiębiorców zrzeszonych w naszej organizacji. Młodzież poprzez rozmowę poznała różne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej oparte na doświadczeniu i wiedzy przedsiębiorców.

Ciekawe wydarzenia skierowane do uczniów miały miejsce także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Były to przede wszystkim szkolenia, wykłady i warsztaty przedsiębiorczości, które pomogą młodym ludziom odkryć swoje silne strony, stworzyć ścieżki kariery zawodowej.

To już dziewiąta edycja w Małopolsce

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości byli: dawny premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana Carl Schramm. Pierwsza edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która odbyła się w 2008 roku od razu stała się największą globalną kampanią promującą postawy przedsiębiorcze wśród młodych ludzi. Polska od samego początku uczestniczyła w tejże inicjatywie.

Koordynacji wydarzenia w Polsce podjęła się Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Województwo Małopolskie już po raz dziewiąty było oficjalnym partnerem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, organizując wydarzenie na poziomie regionu.

Artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu