Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 lutego. Imieniny: Damiana, Romana, Romany
21/11/2018 - 19:30

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce już za nami

W 16 małopolskich miastach odbyło się prawie 280 wydarzeń, w tym warsztaty, szkolenia i spotkania z ekspertami. To skrótowe podsumowanie tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce, z którego bogatego programu można było skorzystać także w Nowym Sączu.


„Przedsiębiorczość jest w Tobie. Poznaj i rozwijaj swoje kompetencje przedsiębiorcze” – pod takim tytułem Zespół Zamiejscowy WUP w Nowym Sączu zorganizował dla młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu spotkanie, podczas którego szukano odpowiedzi na pytania: czy przedsiębiorczość jest tylko dla przedsiębiorców, a także, czy można się jej nauczyć i ją wytrenować. Przy tej okazji młodzi ludzie testowali swoje kompetencje przedsiębiorcze.

- Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, podczas których dyskutowano o postawach przedsiębiorczych oraz własnym biznesie jako sposobie nie tylko na zarabianie pieniędzy, ale również na realizację własnych marzeń i zainteresowań – mówi Monika Gucwa z Zespołu Promocji i Informacji WUP w Krakowie. - Jedną z atrakcji zajęć była gra „Chłopska Szkoła Biznesu”.

Z kolei na zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach doradcy zawodowi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Nowym Sączu przeprowadzili warsztaty dla kadry pedagogicznej „Odkryj swój potencjał zawodowy i osobisty”. Dotyczył on samodzielnego rozpoznawania swoich mocnych stron, umiejętności, predyspozycji zawodowych i planowania rozwoju zawodowego. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości odbył się też w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu, gdzie doradcy z WUP rozmawiali z więźniami na temat zakładania działalności gospodarczej i możliwości wsparcia własnego biznesu.

Oficjalna inauguracja

Dziewiątą edycję Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce zainaugurowało Spotkanie Młodego Biznesu, które zostało zorganizowane pod hasłem „Biznes dziś i jutro” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Uczestnicy spotkania mieli okazję przekonać się jak bardzo prowadzenie biznesu zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Poszerzyli również swoją wiedzę na temat możliwych kierunków rozwoju przedsiębiorczości w przyszłości. Wiedzę, popartą doświadczeniem, przekazali w swych wystąpieniach prelegenci zajmujący się działalnością w różnych obszarach – Jacek Walkiewicz, Aleksandra Budzyńska i Michał Maj.  Dzięki temu słuchacze mogli poznać szerokie spektrum zagadnień związanych z tworzeniem i rozwojem własnej firmy.

Spotkanie Młodego Biznesu to jednak nie tylko wystąpienia zaproszonych prelegentów. Dzięki stworzonej po raz kolejny strefie networkingowej dało ono również możliwość aktywnego udziału w dyskusji z prelegentami, partnerami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce oraz innymi ciekawymi osobistościami ze świata biznesu.

Młodzież w centrum uwagi

Tak jak w latach ubiegłych, do realizacji przedsięwzięcia zaproszone zostały instytucje wspierające przedsiębiorczość, uczelnie i firmy oraz wszyscy ci, którzy są zainteresowani promocją przedsiębiorczości. Na terenie całej Małopolski odbywały się: szkolenia, seminaria, spotkania z przedsiębiorcami i aniołami biznesu, warsztaty, konkursy, konferencje, czy turnieje cashflow.  Tematami spotkań były również: współpraca nauki z biznesem, budowanie silnej marki osobistej, pozyskiwanie klientów, a także tworzenie niezwykle cennej sieci kontaktów.

Kongregacja Kupiecka Zrzeszenie Handlu i Usług z siedzibą w Nowym Sączu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu postawiły na młodzież.

- W ramach wydarzenia zorganizowaliśmy pięć spotkań aktywnych przedsiębiorców z Nowego Sącza z młodzieżą sądeckich szkół średnich – mówi Marta Podgórska z Kongregacji Kupieckiej. -  Miejscem spotkań był lokal piwniczny w kamienicy Rynek 10 zaadoptowany na muzeum przedsiębiorczości. W spotkaniach wzięło udział około stu uczniów. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem ze względu na ciekawe eksponaty, ale przede wszystkim ze względu na prelekcje prowadzone przez przedsiębiorców zrzeszonych w naszej organizacji. Młodzież poprzez rozmowę poznała różne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej oparte na doświadczeniu i wiedzy przedsiębiorców.

Ciekawe wydarzenia skierowane do uczniów miały miejsce także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Były to przede wszystkim szkolenia, wykłady i warsztaty przedsiębiorczości, które pomogą młodym ludziom odkryć swoje silne strony, stworzyć ścieżki kariery zawodowej.

To już dziewiąta edycja w Małopolsce

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości byli: dawny premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana Carl Schramm. Pierwsza edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która odbyła się w 2008 roku od razu stała się największą globalną kampanią promującą postawy przedsiębiorcze wśród młodych ludzi. Polska od samego początku uczestniczyła w tejże inicjatywie.

Koordynacji wydarzenia w Polsce podjęła się Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Województwo Małopolskie już po raz dziewiąty było oficjalnym partnerem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, organizując wydarzenie na poziomie regionu.

Artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu