Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
07/08/2023 - 14:00

Straż miejska i gminna z nowymi uprawnieniami. Sprawdź co teraz skontroluje i za co ukarze grzywną

Ministerstwo spraw wewnętrznych przygotowuje nowe przepisy rozszerzające uprawnienia strażników miejskich i gminnych. Będą ono mogli karać grzywną za dużo więcej wykroczeń niż obecnie.

Straż miejska lub gminna – tam gdzie jest powołana do życia przez władze lokalne – często pozostaje bezradna wobec naruszeń prawa z braku formalnych kompetencji. Teraz to się zmieni, bo nowe przepisy znacząco rozszerzą uprawnienia strażników.

Więcej kontroli na rzecz środowiska

Bezpośrednim impulsem do poszerzenia kompetencji strażników gminnych i miejskich jest dodanie im uprawnień w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska. Konkretnie po dwóch latach od wprowadzenia przepisów o obowiązku zgłaszania źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, że nie ma kto sprawdzić przede wszystkim aktualności tych wpisów.

Poza bowiem pierwszym wpisem właściciele domów powinni aktualizować je gdy tylko nastąpią jakiekolwiek zmiany. Tymczasem przepisy działają już trzeci rok, a egzekwować ich nie ma kto.

Straż gminna lub miejska będzie wkrótce mogła sprawdzić czy przepisy są przestrzegane, a w razie ich łamania – ukarać grzywną.

Kontrola samochodów i innych pojazdów

Teraz strażnicy gminni i miejscy mogą kontrolować rowerzystów czy kierujących motorowerami albo hulajnogami elektrycznymi.

Wkrótce będą mogli kontrolować także prowadzących pojazdy mechaniczne. W szczególności chodzi o wykroczenia polegającej na jeździe chodnikiem a zwłaszcza po przejściach dla pieszych. Za takie wykroczenia będą nakładali grzywnę w wysokości nawet 1 500 zł.

Celem tej części nowych uprawnień jest bowiem jeszcze lepsza ochrona pieszych przed kierującymi pojazdami.

Związek Województw RP zgłaszał ponadto wniosek, by straż gminna i miejska mogła karać za łamanie lokalnego prawa dotyczącego ochrony powietrza, ale takie kompetencje najprawdopodobniej nie uzupełnią tych, które już strażnicy posiadają lub w najbliższym czasie jako nowe posiadać będą.   ([email protected]) fot. pixabay © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu