Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
17/05/2018 - 12:10

Stary Sącz/szynobus nr 2: gdzie zostawić auto i co z remontem Traktu św. Kingi?

Czy mieszkańcy regionu będą korzystać z szynobusu Rytro/Stary Sącz/Nowy Sącz? To się okaże, ale już zawczasu wszyscy dopytują o parking dla tych, co będą chcieli z auta przesiąść się do pociągu. Mieszkańcy Starego Sącza zastanawiają się też jak ze wzmożonym ruchem uda się pogodzić remont Traktu św. Kingi.

Zobacz też: Wymyślili szynobus numer 2, bo rok wyborczy trwa? Kolejarze kpią z samorządowców

Szynobus, który ma kursować od 21 maja na trasie Stary Sącz-Nowy Sącz a od 10 czerwca zaczynać swój bieg w Rytrze ma być lekarstwem na dezorganizacje ruchu i korki w regionie wynikające z zamknięcia mostu na Helenie. Dzięki niemu niezależnie od korków na ulicy Węgierskiej trasę Stary Sącz-Nowy Sącz i na odwrót pokonać będzie zaledwie w 8 minut.

Oczywistym jest jednocześnie, że by mieszkańcy gmin Stary Sącz, Podegrodzie, Rytro, Łącko korzystali z tego rozwiązania niezbędny jest pojemny parking. Gros ludzi będzie chciało dojechać na dworzec PKP w Starym Sączu autem i tu je zostawić przed przesiadką w szynobus – to nie ulega wątpliwości. Pozostaje tylko gdzie?

Pani Magda Sabała z Brzeznej, której doświadczenia opisaliśmy w publikacji   Niemal spóźnił się na maturę, bo pociąg Krynica-Zdrój/ Nowy Sącz nie pojechał!? miała to szczęście, że swoje auto dzięki uprzejmości składu budowlanego działającego tuż przy dworcu. Tyle, że uprzejmość ta skalkulowana jest na jedną, dwie osoby, ale nie na dziesiątki dziennie. Co na to gmina? Jak informował wczoraj Jacek Lelek burmistrz Starego Sącza gmina już prowadzi rozmowy ze spółką PKP Nieruchomości, by ta dała zgodę na wygospodarowanie tu dodatkowych miejsc parkingowych. Koszt przedsięwzięcia weźmie na siebie gmina Stary Sącz. Miejsca jest tu sporo.

Czy równie optymistyczne wieści mamy dla tych, co już zastanawiają się jak pogodzić wzmożony ruch samochodów z remontem Traktu św. Kingi? To przecież jedna z dojazdowych dróg w stronę wspomnianego dworca kolejowego.

Zobacz też:  Zobacz rozkład szynobusu ze Starego do Nowego Sącza. Jedzie osiem minut

Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza problemu nie widzi. – Realizacja tej inwestycji jest już na takim etapie, że nie będziemy teraz na pewno robić żadnych przesunięć przede wszystkim z uwagi na to, że ten projekt musimy zamknąć do końca października.

Zobacz też: Stary Sącz: Trakt św. Kingi przebudują tylko w części a Papieska nadal będzie tonąć w ciemnościach?

- Dojazdów do dworca PKP jest kilka. Trakt św. Kingi może będzie przez pewien czas nieprzejezdny, ale mamy ulicę Topolową, która z dworcem PKP jest chyba nawet lepiej skomunikowana – komentuje wiceburmistrz, który uważa, że z większymi utrudnieniami tak naprawdę będą mieli do czynienia kierowcy busów i autokarów turystycznych niż aut osobowych.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.info UM w SS / Google Street ViewDziękujemy za przesłanie błędu