Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
19/04/2017 - 09:30

Stary Sącz: Tak będzie wyglądała ścieżka przyrodnicza na stawach

Ma powstać w Starym Sączu już za rok. Ścieżka przyrodnicza, dzięki której sądeczanie będą mogli podglądać ptactwo i zwierzęta wodne w naturalnych warunkach ma służyć ochronie bioróżnorodności w widłach Dunajca i Popradu. A jak będzie wyglądała? Dostępne już są wizualizacje projektu.

Projekt ścieżki wykonali ci sami architekci, spod których szkiców wyszedł także projekt wieży widokowej na Woli Kroguleckiej. Koszt inwestycji to 1, 5 mln zł.,  z czego 1, 3 mln to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Wszystko po to, aby zachować bioróżnorodność w widłach Dunajca i Popradu. Dzięki tym środkom uda się skuteczniej chronić siedliska łabędzie niemych i bobrów europejskich.

Zobacz też: Stary Sącz: Turyści będą mogli podglądać bobra i łabędzia

Ścieżka umiejscowiona będzie na terenach zalewowych Dunajca i Popradu. Dlatego trakt składać się będzie z dwóch krzyżujących się ze sobą drewnianych pomostów oraz dwóch punktów obserwacyjnych. Ścieżka pomoże kierować ruchem turystycznym w taki sposób, aby miłośnicy przyrody nie płoszyli zwierząt w ich naturalnych siedliskach. W ramach projektu zostaną także zakupione gniazda, które potem przyrodnicy zamontują w miejscach, gdzie ptaki będą miały możliwość bezpiecznej opieki nad potomstwem.

Przetarg na to zadanie już został rozstrzygnięty. Do końca kwietnia 2018 roku ma je wykonać Budownictwo Mosty Drogi BMD z Nowego Sącza.

(KB)

Wizualizacje: UM Stary Sącz

Wizualizacje ścieżka przyrodnicza


Dziękujemy za przesłanie błędu