Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
08/01/2019 - 11:00

Stary Sącz: kolejne podejście do przebudowy kamienicy Rynek 5

Stary Sącz a dokładniej tutejsze Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari po raz kolejny próbuje znaleźć wykonawcę sztandarowej dla starosądeckiej kultury i turystyki inwestycji, czyli przebudowy kamienicy przy ul. Rynek 5 potocznie zwanej dziś Galerią „Pod Piątką”. Czy tym razem się uda?

Gmina już kilka razy ogłaszała przetarg na realizację przedsięwzięcia w 2018 roku. Z 7,8 mln, czyli z kwoty, którą samorząd chciał zainwestować lwia część pochodziła ze środków zewnętrznych. Do pełni szczęścia brakowało jedynie wykonawcy gotowego podjąć się zadania za tę kwotę. Bez skutku. Oferty przewyższały szacowania nawet o cztery miliony złotych. Jednocześnie terminy związane z trybem rozliczenia dofinansowania się kończyły. Burmistrz Jacek Lelek mimo fiaska przetargów zastrzegał, że samorząd będzie ubiegał się o ich prolongatę.

Zobacz też: Stary Sącz: burmistrz niewinny, ale los smolarni na Piaskach już przesądzony

Czy tym razem przetarg zakończy się sukcesem? Inwestor czeka na oferty do 23 stycznia. Otworzy je tego samego dnia. Termin realizacji przedsięwzięcia nie może być dłuższy niż 27 miesięcy od chwili podpisania umowy. Ci, którzy zobowiążą się wykonać wszystkie prace wcześniej mogą liczyć na dodatkowe punkty przy ocenianiu oferty.

Obecnie na najniższej kondygnacji działa Informacja Turystyczna i mała galeria. Tu też ma swoją siedzibę Stowarzyszenie „Gniazdo” – zaplecze biurowe. Gdy górne poziomy już nie mogły być użytkowane, administrację CKiS przeniesiono do budynku „Sokoła” przy ul. Batorego 23.

Zobacz też: Stary Sącz: co dostaną mieszkańcy w ślad za uchwalonym budżetem?

W ramach przebudowy, która ma połączyć tradycję z nowoczesnością powstaną m.in. trzy sale warsztatowe o łącznej powierzchni 101 m kwadratowych, informacja turystyczna - 32 m kwadratowych, dwie sale warsztatowe o łącznej powierzchni: 121 m kwadratowych. W części nowej znajdą się m.in. sala kameralna - 47 m kwadratowych, sala galeryjna - 218 m, dwie sale ekspozycyjne, gdzie prace będą eksponowane również na antresoli, a na parterze zaplanowano hol z kawiarnią.

Projekt został uzgodniony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zewnętrzna forma istniejącego budynku zostanie w całości zachowana, czyli zgodnie z historycznym wyglądem. Oprócz gruntownego remontu elewacji przebudowane zostanie również ogrodzenie zieleńca tak by jak najbardziej wyeksponować zabytkowy „dom na dołku”. Część rozbudowana nie będzie przewyższała obiektu istniejącego już, nie będzie widoczna od strony Rynku.

ES [email protected] Fot.; archiwum sadeczanin.info 

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach