Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
21/09/2020 - 07:00

Śmieciowe opłaty w Nowym Sączu po nowemu. Nowe stawki, nowe ulgi

Nic nie wyszło z planu przywrócenia niższych stawek za śmieci w mieście, czego chcieli radni z klubu PiS Wybieram Nowy Sącz. Nie ma wyjścia, trzeba przełknąć obowiązującą od początku września podwyżkę. Teraz opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych to 19 zł od mieszkańca miesięcznie.

Podwyżki opłat za śmieci w Nowym Sączu stały się faktem, ale niektórzy mogą płacić mniej. Takie propozycje przedstawił   dyrektor wydziału komunalnego magistratu Jan Kupczak

- Przyjęto ulgę dla właścicieli nieruchomości z budynkami jednorodzinnymi, którzy zadeklarują prowadzenie kompostowników i nie będą od nich odbierane bioodpady. Ulga w skali miesiąca, wynosi 2 złote od mieszkańca.  Została też wprowadzona ulga dla rodzin wielodzietnych. To  także 2 złote od osoby – poinformował Kupczak.  

Czytaj tez To by była heca: radni w Nowym Sączu mogli znieść opłaty za śmieci

Ponieważ stawki za śmieci są wyższe, z początkiem września zmienił się też wzór składanej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Należy go pobrać i wypełnić. Kliknij TUTAJ.

- Nie wszyscy muszą składać deklaracje – tłumaczy dyrektor wydziału podatkowego Sławomir Czernecki. - Dokumentu nie wypełniają ci, którzy mieszkają w spółdzielniach mieszkaniowych.  

Dyrektor wydziału komunalnego Jan Kupczak  dodaje,  że znika pojęcie odpadów niesegregowanych.

Czytaj też Wraca sprawa Macieja Kurpa z STBS, który znalazł się w opałach  

- Za brak segregacji odpadów ustawodawca zobowiązuje samorządy do wprowadzania opłaty podwyższonej. Minimalna wysokość to dwukrotność opłaty podstawowej, miesięcznie na osobę jest to 38 zł, ale może to być i czterokrotność, czyli miesięcznie 76 zł ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)