Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
24/05/2024 - 12:30

Smartfony, konsole, tablety, a może kopertę – co najczęściej dostają dzieci na komunię 2024

Ich dziadkowie dostawali zegarki produkcji NRD lub aparaty fotograficzne Druh – jedno i drugie było bardziej atrapą z nazwą niż prawdziwym sprzętem. Rodzice już awansowali na poziom rowerów lub stacjonarnych komputerów – też bardziej do gier i zabawy niż powszechnego użytku. Za to dzisiejsi młodzi Polacy na prezenty komunijne przyjmują już prawdziwe zdobycze techniki.

Pojawia się co prawda nowy trend: gotówka do koperty, ale finalnie na jedno wychodzi, bo młodzi zamieniają ją szybko na upragnione cuda informatyki.

Prezenty komunijne: dowód postępu cywilizacyjnego

Symbolicznie maj to czas, który nieodłącznie kojarzy się z komuniami, jednak obecnie sezon ten rozciąga się także na czerwiec. Widać to w rosnącej sprzedaży artykułów RTV, które często wybierane są jako idealne prezenty dla dzieci.

Zmiany zachowań konsumenckich na przełomie maja i czerwca są częścią naturalnego postępu cywilizacyjnego. Dzieci, które swobodnie poruszają się w wirtualnej rzeczywistości, oczekują prezentów dostosowanych do swoich zainteresowań. Dlatego zamiast popularnych niegdyś rowerów czy medalików, dzieci jako wymarzony podarunek chciałyby dostać swój pierwszy laptop, czy konsolę do gier.

Za gotówkę także tablet, smartfon lub laptop

Tablety są jednym z najchętniej kupowanych artykułów elektronicznych, przewyższając smartfony swoją atrakcyjną ceną, wynoszącą średnio 1072 zł, oraz możliwością wykorzystania zarówno w celach rozrywkowych, jak i edukacyjnych. Dzięki temu tablety wiosną mają najwyższy udział sprzedaży wśród wszystkich produktów IT na rynku. Smartfony również cieszą się dużym zainteresowaniem.

Jak informuje Alicja Jankowska, Dyrektor Działu Komunikacji Marketingowej NEONET, obserwowany jest wzrost zainteresowania smartfonami –  o 11,6% w ujęciu rocznym w pierwszym kwartale tego roku. Szczególnie widać to na przykładzie dwóch topowych marek – liderem sprzedaży jest Samsung, który pokrywa 20% rynku w pierwszych miesiącach 2024 roku, a na drugim miejscu znajdują się urządzenia Apple z wynikiem 17%.

Jednym z czynników wpływających na tę sytuację jest próg cenowy. Wśród telefonów Samsung liderem sprzedaży są produkty z Serii A, które kosztują około 1 700 zł, a zatem dwa tysiące zł mniej od najnowszych telefonów Apple – mówi Alicja Jankowska.

Eksperci sieci NEONET odnotowali szczególne zainteresowanie konsolami do gier, laptopami gamingowymi oraz nowoczesnymi tabletami.

Największe wzrosty sprzedaży tych produktów w NEONET obserwowane są właśnie w okresie maj-czerwiec, co jest bezpośrednio związane z uroczystościami komunijnymi. To wyraźna zmiana w stosunku do poprzednich lat, kiedy okazjonalne zakupy były skumulowane w ciągu dwóch tygodni.

Pokomunijne handlowe poniedziałki

Młodzi klienci, z natury niecierpliwi, chcą jak najszybciej stać się posiadaczami wymarzonego sprzętu. Dlatego najczęściej wybierają zakupy bezpośrednie w sklepach stacjonarnych lub zakupy online z opcją odbioru w placówce stacjonarnej już za godzinę.

Najczęściej wybieranym dniem na zakupy są poniedziałki, kiedy dzieci wraz z rodzicami nabywają wymarzone prezenty zaraz po weekendzie komunijnym, korzystając z otrzymanej gotówki.
Poniedziałek stał się najpopularniejszym dniem zakupowym również z powodu zmian wprowadzonych podczas pandemii COVID-19, kiedy to uroczystości komunijne rozszerzono także na soboty. Poniedziałek jest więc pierwszym dniem handlowym po weekendzie.

Wśród najpopularniejszych kategorii produktowych w sezonie komunijnym znajdują się gogle VR, konsole do gier, gry oraz laptopy.
Zainteresowanie dotyczy  głównie laptopów gamingowych.których cena wzrosła o 10% w porównaniu z danymi z maja 2021 i 2022 roku. Ta tendencja utrzymywała się również w ubiegłym roku, kiedy średnia cena laptopa wynosiła 3 071 zł, czyli o 153 zł więcej niż w 2021 roku. Analizując te dane, NEONET prognozuje trend wzrostowy także w bieżącym i kolejnym miesiącu.  [email protected]) fot. eginertex/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu