Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
17/10/2019 - 14:30

Słoneczna i ciepła pogoda sprzyja rozpoczętym, uzdrowiskowym inwestycjom!

Słoneczna i ciepła pogoda niewątpliwie sprzyja rozpoczętym w dwóch sąsiednich uzdrowiskach Krynicy-Zdroju i Muszynie, inwestycjom! Są to prace: modernizujące krynicką Polanę Janówka, porządkujące muszyńskie Ogrody Tematyczne na Zapopradziu i modernizujące rynek, wraz z przylegającą do niego ulicą Kościelną.

Polana Janówka, tj. skwer pomiędzy pomnikiem Nikifora, a Pijalnią Jana w Krynicy-Zdroju jest od lipca br. Wymiana jest nawierzchnia alejek, odnowiona jest fontanna oraz mostek i koryto potoku Palenica.

Zamontowane zostaną też stylowe latarnie i ławek. Będzie więcej zieleni, a inne oblicze zyska plac przed pijalnią. Całość nawiąże do wyglądu tego miejsca z okresu dwudziestolecie międzywojennego.

Terenowi parkowo-spacerowy, pomiędzy Bulwarami Dietla, a Pijalnią Jana, której remont się już zakończył, przywrócony zostanie charakter przestrzeni publicznej w jej historycznej, reprezentacyjnej formie salonu uzdrowiskowego, z zaakcentowaniem elementami ogrodu modernistycznego.

Pną się też w górę mury spalonej ponad 30 lat temu , rekonstruowanej Willi Tatrzańskiej. Po 5 miesiącach od rozpoczęcia prac widać, już pierwsze piętra.

Zabytkowa, XIX-wieczna willa Tatrzańska, wybudowana w stylu szwajcarskim przy Bulwarach Dietla w Krynicy-Zdroju, należąca niegdyś do najlepszych pensjonatów w uzdrowisku, jest odtwarzana w bardzo szybkim tempie. Po odbudowie, w przyszłym roku w willi będzie hotel.

Rekonstrukcję przeprowadza prywatny inwestor, firma Elfeko S.A. z Gdyni, która zakupiła działkę w 2004 roku. 

Natomiast w Muszynie na ukończeniu są prace porządkujące przestrzeń na Zapopradziu. Dzięki tej inwestycji powstanie nowa strefa dla turystów i kuracjuszy, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodzin a dziećmi.

Uzdrowisko zyskuje kolejną atrakcję turystyczną o powierzchni ok. 3 ha na której znajduje się staw rekreacyjny, z  ptasią wyspa. Wokół stawu są już tereny z alejkami spacerowymi, wykonana jest też fontanna, molo i kładka.

Są już budynki: pawilonu letniego i gospodarczego. Posadzono roślinność, zainstalowano system nawadniania, ustawiono ławki, stoliki, kosze, kamienne dekoracje: figury, donice, wazy itp., oświetlenie parkowe. Całość terenu zostanie utwardzona, zmodernizowane będą miejsca postojowe i zamontowany monitoring.

Aura sprzyja też pracom przy modernizacji centrum muszyńskiego uzdrowiska. W górę pną się mury quasi ratusza. Zaawansowane są również prace remontowe urokliwej ulicy Kościelnej. W przyszłym roku centrum Muszyny zmieni się w spacerowy deptak, do którego nie wjadą samochody.

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu