Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/02/2017 - 16:45

Skarbówka zamiast Poczty Polskiej będzie ściągać abonament RTV

Trwa prawdziwy festiwal pomysłów jak skutecznie ściągać abonament radiowo-telewizyjny. Najnowsze rządowe plany to powierzenie nadzoru na opłatą urzędom skarbowym. Na razie jednak ani resort finansów, ani Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie mają pojęcia jak w praktyce miałoby to funkcjonować

Jak na razie ściąganiem abonamentu zajmuje się Poczta Polska, która wedle zapowiedzi miała przypuścić zmasowany atak na tych, którzy „nielegalnie” słuchają radia i „nielegalnie” oglądają telewizję.  Kontrolerzy placówki modą sprawdzić czy mamy zarejestrowany odbiornik i czy płacimy abonament. Jeśli nie,  maja prawo wlepić mandat. Aż 681 złotych!

Przeczytaj też Listonosz skasuje cię za niepłacenie abonamentu

Jednak zdaniem przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego w roli operatora systemu Poczta Polska się nie sprawdza. Według niego - o czym mówił na antenie Radia ZET- skuteczniejsze w ściąganiu abonamentu byłby urzędy skarbowe.

Problem w tym, że nikt w Polsce nie dysponuje bazą gospodarstw domowych, ale jak stwierdził Czabański, ściąganie abonamentu można by oprzeć na istniejących bazach, na przykład  podatkowej lub meldunkowej, co jednak oznaczałoby zmianę systemu i konieczności notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Przeczytaj też Nie chcesz płacić abonamentu? Musisz zgłosić, że nie masz telewizora

Do sejmu ma trafić ustawa zapewniająca lepszą ściągalność opłaty radiowo-telewizyjnej. To ma być projekt uszczelnienia obecnie obowiązującej ustawy abonamentowej. Szczegółów ustawowych rozwiązań Czabański nie chciał jednak zdradzić. Jak utrzymuje portal wirtualne media to, dlatego, że brak szczegółów projektu ustawy, jest tylko ogólny jej zarys.

Informacje na temat nowej ustawy nie dotarły także sejmowej komisji kultury i środków przekazu. W planie pracy komisji nie ma też opiniowania jakiegokolwiek projektu, twierdzi w wypowiedzi dla wirtualnych mediów wiceszefowa komisji poseł PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Przeczytaj też Płaczą i płacą. Sądecka skarbówka wchodzi ludziom na pensje za niepłacenie abonamentu RTV

 - Nie wiem, na czym miałoby polegać ściąganie tej opłaty przez urzędy skarbowe. Sądzę, że PiS chciałby wprowadzić ją jako nowy podatek, bo inaczej nie można by jej egzekwować przez „skarbówki”. A jeśli nowy podatek, no to PiS zafundowałby sobie duży problem polityczny. Nie, nie sądzę, żeby partia rządząca poszła na takie zwarcie ze społeczeństwem - mówi parlamentarzystka.

Ustawy nikt też nie widział też w Ministerstwie Finansów, któremu podlegają Urzędy Skarbowe,

- Póki co, nikt z nami nie konsultował tego pomysłu, nie mamy więc pojęcia, w jaki sposób mogłoby funkcjonować ściąganie opłaty audiowizualnej przez urzędy skarbowe - powiedział dla portalu Wirtualnemedia.pl Łukasz Świerzewski, rzecznik prasowy MF.

Krajowea Rada Radiofonii i Telewizji uspokaja i tłumaczy, że pomysł z urzędami skarbowymi w roli poborcy abonamentu nie jest niczym nowym.  

- To tylko jedna z pojawiających się co jakiś czas nieoficjalnie opcji. Co więcej, naszym zdaniem wcale nie najbardziej prawdopodobna. Jednakże Krajowa Rada radiofonii i Telewizji nie zna szczegółów tego projektu. Nie wiemy, jak można by to egzekwować. Poczekajmy na konkrety - mówiła w wypowiedzi  dla portalu Wirtualnemedia.pl rzeczniczka RadyTeresa Brykczyńska.

(ami) [email protected] fot.A.M







Dziękujemy za przesłanie błędu