Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
18/07/2017 - 15:00

Samorządy z Sądecczyzny idą w fotowoltaikę? 35 mln euro do wzięcia

Fotowoltaika to przyszłość – nie mają wątpliwości sygnatariusze porozumienia "Kotlina Sądecka w Zdrowej Atmosferze". Włodarze sądeckich gmin spotkali się, żeby wymienić informacje na temat możliwości dofinansowania odnawialnych źródeł energii z fotowoltaiką na czele.

Te samorządy, które gotowe są zainwestować w odnawialne źródła energii mogą się ubiegać o pieniądze o unijne fundusze z Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Do wzięcia jest 35 milionów euro. Ile gmin „pójdzie” w fotowoltaikę, nie wiadomo. Na razie, ale pierwszy krok został zrobiony. Włodarze kilku gmin podpisali w sądeckim ratuszu w tej sprawie porozumienie  

Dofinansowanie, które można uzyskać z unijnych funduszy dotyczy  różnych form energii odnawialnej, ale największe zainteresowanie wywołuje fotowoltaika, czyli wykorzystanie paneli słonecznych do produkcji energii elektrycznej. Domowe instalacje mogą produkować energię nie tylko na własne potrzeby, można też sprzedawać ją do sieci. O pieniądze mogą ubiegać się zarówno jednostki samorządu lokalnego, ale też między innymi uczelnie spółdzielnie mieszkaniowe, podmioty lecznicze, kościoły czy  związki wyznaniowe.

Jednak samorządowców najbardziej interesowały osoby prywatne, bo to właśnie mieszkańcy sądeckich gmin mogliby w największym zakresie skorzystać z projektu, poprawiając przy okazji jakość powietrza. 

 – Alokacja wynieść ma 35 milionów euro, a deklarowana wstępnie przez Urząd Marszałkowski wysokość dofinansowania to 60 procent od wartości netto - mówił podczas spotkania wiceprezydent Nowego Sacza Wojciech Piech.

 Szczegóły projektu przedstawiła dyrektor wydziału przedsiębiorczości i funduszy zewnętrznych Alina Marek, przypominając między innymi na zasady oceny wniosków. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, że zasady oceniania premiują raczej duże podmioty. – 

Wnioski małych gmin mogą po prostu nie przejść – ostrzegał burmistrz Grybowa Paweł Fyda.  

Zdaniem wójta Nawojowej Stanisława Kiełbasy, dobrym rozwiązaniem byłoby  utworzenie klastra, który posłużyłby do przygotowania jednego, dużego wniosku.

 – Jeśli nie pójdziemy razem, to nie mamy szans aplikować – uzasadniał wójt Nawojowej

Pewnym pomysłem jest utworzenie porozumienia lub stowarzyszenia, które mogłoby się zająć nie tylko fotowoltaiką.

- Myślę, że taki związek międzygminny to byłoby idealne rozwiązanie dla nas wszystkich– zgodził się Wojciech Piech. 

Z kolei wójt Korzennej Leszek Skowron,  podniósł problem kosztów. Jak podkreślał, udział w projekcie wymaga wkładu własnego.

 – Trzeba do tego podejść uczciwie: dobrze policzyć koszty i przedstawić je ludziom – powiedział wójt. Trzeba jednak pamiętać, że technologie fotowoltaiczne stale się rozwijają i co za tym idzie, są coraz tańsze. 

Mimo zastrzeżeń uczestnicy spotkania zgodzili się, że udział w projekcie odbędzie się z korzyścią dla sądeckich gmin.

– Nie możemy być obojętni wobec tego zagadnienia! – przekonywał Paweł Fyda. – Fotowoltaika to jest przyszłość, jeśli popatrzymy na trendy światowe – dodał burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.  

Wstępne deklaracje mieszkańców co do uczestnictwa w projekcie są ostrożne, ale zainteresowanie z pewnością istnieje. W Nowym Sączu deklaracje takie złożyło 117 osób, w innych gminach liczba ta oscyluje na podobnym poziomie. Sygnatariusze porozumienia dali sobie dwa tygodnie na rozeznanie, jakie jest rzeczywiste zainteresowanie projektem wśród mieszkańców i ponowne spotkanie, na którym podjęte zostaną konkretne decyzje co do dalszych kroków. 

Porozumienie "Kotlina Sądecka w Zdrowej Atmosferze", podpisane 2 marca 2016 roku, utworzyły Nowy Sącz, Stary Sącz, Chełmiec, Nawojowa, Korzenna, Kamionka Wielka, Podegrodzie i Piwniczna-Zdrój. Jego celem jest wymiana informacji i doświadczeń w działaniach  na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Gminy chcą wypracować jak najbardziej efektywną strategię pozyskania środków na ten cel. 

(ami) fot, źródło: nowysacz.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu