Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 15 lutego. Imieniny: Arnolda, Jowity, Georginy
23/07/2018 - 07:00

Sądecki ZUS odsłania prawdę o stanie emerytalnych kont

Dwadzieścia milionów listów, a w nich cała prawda o tym co czeka na emeryturze. Każdy kto ma odprowadzoną choć jedną składkę emerytalną, ukończył 35 rok życia i nie pożegnał sie jeszcze z zawodowym życiem otrzyma od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację o stanie swojego konta.

Co dokładnie znajdziemy w liście z ZUS. To przede wszystkim szczegółowa informacja o koncie emerytalnym

Informacja zawiera miedzy innymi szczegóły na temat składki na ubezpieczenie emerytalne, kapitał początkowy oraz środki zgromadzone na subkoncie, na podstawie których wyliczymy Twoją emeryturę - tłumaczy Bożena Bielawska, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału ZUS. - Dzięki tej informacji można sprawdzić czy na koncie są składki od wszystkich umów o pracę, czy zlecenia, także jak wpływały składki na konto emerytalne w roku 2017. Oczywiście cały stan konta emerytalnego jest pokazany po waloryzacjach - dodaje Bielawska.

Czytaj też Głodowe emerytury. „Rekordzista” sądeckiego ZUS dostaje… 6 złotych!

Inspektorzy ZUS podkreślają, że warto zwrócić uwagę na prognozowaną  wysokość emerytury - po osiągnięciu wieku emerytalnego. Taką symulację otrzyma każdy kto ukończył 35 lat.

Czytaj też Co ci zrobię, jak mnie zwolnisz. Zemsta na pracodawcy po sądecku  

Prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost zarobków, które następują wraz z rozwojem kariery zawodowej - tłumaczy Bożena Bielawska - bo ostateczna wysokość emerytury zależy od aktywności zawodowej.  

Wedle zapewnień ZUS listy trafią do wszystkich najpóźniej do końca sierpnia. Przesłanej pocztą informacji nie dostana ci, którzy mają własny profil na Platformie Usług Elektronicznych w ZUS.

[email protected] fot.jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018

Miesięcznik Sądeczanin luty 2019 roku