Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
02/01/2020 - 10:40

Sądecka skarbówka już czeka. Są zmiany w podatkach od nowego roku

Czas na rozliczenie z fiskusem mamy co prawda do końca kwietnia, ale podatkowy zegar już w sądeckiej skarbówce zaczyna tykać. Warto sprawdzić, co nowego w PIT-ach, bo z nowym rokiem przyszły zmiany.

Ułatwienia w zapłacie podatków do urzędu skarbowego na indywidualny rachunek podatkowy, pomoc w likwidacji opóźnień w płatnościach dla firm dzięki tak zwanej  uldze za złe długi w PIT i CIT czy obowiązek zapłaty faktury o wartości powyżej 15 tys. zł na rachunek zamieszczony w wykazie podatników VAT – to niektóre zmiany, jakie weszły  w życie z pierwszym dniem stycznia 2020 roku.

Jak informuje resort finansów z nadejściem nowego roku łatwiejsze będzie w urzędzie skarbowym płacenie podatku PIT, CIT i VAT. Stanie się to możliwe dzięki wprowadzeniu indywidualnego rachunku podatkowego, tak zwanego mikrorachunku. Jego numer można sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym.

czytaj też Sądecka emerytura po nowemu u Korala, Fakro i Wiśniowskiego  

Korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy sprawdzić jego numer w generatorze i wykorzystać podczas przelewu –czytamy na stronie resortu. - Dzięki temu podatnicy nie będą już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczą liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto. Zmiana oznacza też sprawniejszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT, co pozwala między innymi na szybsze uzyskanie potrzebnych zaświadczeń, na przykład o niezaleganiu w podatkach.

Na mikrorachunek można wpłacać również odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT i koszty upomnienia.

- Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłaca się na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych - informuje ministerstwo finansów.

Co jeszcze się zmienia w przepisach z nastaniem nowego roku? Podatnicy PIT i CIT będą mogli korzystać z tal zwanej ulgi na złe długi. Wcześniej taką możliwość mieli już podatnicy VAT. O co chodzi?  
 
- Takie rozwiązanie – informuje resort - pozwala wierzycielowi na pomniejszanie podstawy opodatkowania o wartość wierzytelności (zaliczaną do przychodów należnych), jeżeli nie zostanie ona uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności, który jest określony w umowie lub na fakturze (rachunku). Ta zmiana ma pomóc w likwidacji zatorów płatniczych firm i tym samym ułatwić im prowadzenie działalności gospodarczej.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)