Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/02/2022 - 19:20

Rynek pracy 2022. Według ekspertów zdominują go pogoń za pracownikiem i podwyżki

Rosnące koszty pracy, inflacja, spadek bezrobocia są elementami które sprzyjają rozgrzaniu rynku pracy. Dodatkowo w Polsce utrzymuje się duży popyt na pracowników, co sprzyja wzrostowi płac. Jakie jeszcze trendy są widoczne? Jak oceniają eksperci - rynek pracy w 2022 roku zdominują rekrutacje spowodowane deficytem pracowników i podwyżki płac. Mamy do czynienia z coraz silniejszym rynkiem pracownika.

Z informacji Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wynika, że wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia zmalał w grudniu w porównaniu do listopada o 1,5 pkt – donosi Polskie Radio. - Skala spadku była trzykrotnie większa niż przed miesiącem i silniejsza niż przed rokiem, a jego wartość absolutna zbliżyła się do minimum, ostatnio odnotowanego na początku 2020 r. - podkreślili eksperci. "Oznacza to przesunięcie rynku pracy w kierunku rynku pracownika, a tym samym poprawę siły przetargowej pracowników na rynku pracy" - stwierdziło BIEC.

Dla pracodawców - obok wzrostu niepewności, wyższych kosztów działalności gospodarczej  i wprowadzanych zmian instytucjonalnych - to dodatkowy czynnik pogarszający warunki funkcjonowania – czytamy w Polskim Radio.

Pracodawcy planują lub już realizują podwyżki płac. Firma Hays Poland opublikowała raport poświęcony płacom i rynkowi pracy w 2022 r. Wynika z niego, że w 2021 r. podwyżki przyznało 71 proc. firm i instytucji objętych badaniem, mimo że takie plany na rok ubiegły miało tylko 57 proc. pracodawców.

"Chociaż w minionym roku podwyżkę uzyskało 62 proc. specjalistów i menedżerów, to większość pracowników nie jest zadowolona z otrzymywanego wynagrodzenia. W 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, natomiast obniżki płac - zaledwie 3 proc. firm objętych badaniem" - stwierdzono w raporcie Hays Poland.

Dodano, że otrzymanie podwyżki w tym roku przewiduje 36 proc. specjalistów. O podwyżki może być o tyle łatwo, że aż 95 proc. firm objętych badaniem spodziewa się, że w tym roku będzie prowadzić rekrutację nowych pracowników. Prawie połowa z badanych pracodawców oczekuje, że liczba prowadzonych procesów będzie większa niż ta odnotowana w minionym roku – donosi Polskie Radio.

Otoczenie makroekonomiczne sprzyja rotacji na rynku pracy. Mamy podwyższoną inflację, która sprawia, że konsumenci szukają możliwości poprawy dochodów – zauważa Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego ds. badań i analiz w wywiadzie dla dziennika Rzeczpospolita. - Presja płacowa narasta, widać to zarówno w badaniach NBP, jak i naszych. To nie zawsze się przekłada na plany podwyżek. Z danych NBP wynika, że firmy, które już podnoszą płace, zwiększają skalę tych zmian, natomiast odsetek firm planujących podwyżki płac nie rośnie. Wygląda na to, że presja płacowa nie rozlewa się na całą gospodarkę, koncentruje się w niektórych sektorach – zaznacza Kubisiak. Pracownicy będą szukali możliwości podwyżek w obecnych miejscach pracy, ale jeśli to się nie uda, będą ich szukali u innych pracodawców. To będzie zjawisko sprzyjające rotacji na rynku pracy, która może być sporym wyzwaniem dla pracodawców. Będą oni musieli się starać o to, żeby utrzymać choćby kluczowych pracowników – czytamy.

Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że w 2021 roku niemal co czwarta firma zamierzała rekrutować Ukraińców. Przedsiębiorcy doceniają ich pracowitość, doświadczenie i szybką adaptację. Coraz częściej Ukraińcy będą również zatrudniani na wyższych stanowiskach, w branżach takich jak logistyka czy IT – czytamy na portalu gs24.pl.

- Nasze cykliczne badanie wykazuje w tej kwestii trend wzrostowy. W 2019 roku wyspecjalizowane stanowiska zajmowało 4 proc. pracujących Ukraińców, w 2020 już 9 proc., a w 2021 przekroczyliśmy 12 proc. Liczę, że w 2022 roku pobijemy kolejny rekord pod tym względem - twierdzi Krzysztof Inglot z Personnel Service w rozmowie dla portalu gs24.pl.

Jolanta Plata-Kluza, fot. arch. Sądeczanin.







Dziękujemy za przesłanie błędu