Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
02/10/2019 - 10:50

Rośnie potężna konstrukcja z betonu i stali. Co buduje sądecki Newag [ZDJĘCIA]

Widoczna od strony ulicy Nawojowskiej potężna konstrukcja z betonu i stali, górująca nad ogrodzeniem Newagu, budzi powszechne zainteresowanie mieszkańców Nowego Sącza. Budowla, która zmienia się z dnia na dzień, wygląda na nową halę. W co inwestuje sądecka spółka?

Efektywność na poziomie światowych producentów i  podwojenie sprzedaży do 2 mld złotych rocznie, takie cele wyznacza Newagowi główny akcjonariusz spółki, Zbigniew Jakubas. Krokiem w tym kierunku ma być rozbudowa zakładu w Nowym Sączu i jego automatyzacja, na co spółka chce wydać do 2021 roku co najmniej ponad 80 mln złotych.

Czytaj też Wielkie plany Jakubasa. Newag jak światowy koncern. Będzie rozbudowa zakładu

- Od kiedy nabyłem akcje Newagu w 2003 roku, spółka rozwija się w sposób przemyślany i konsekwentny, w tym także w zakresie badań i rozwoju. Zatrudnia blisko czterystu inżynierów – mówił Jakubas w marcu tego roku na łamach portalu bankier.pl. -  Mimo, że obiekty zakładu są regularnie modernizowane i są budowane nowe hale, moce produkcyjne są niewystarczające do potencjału, który jest na rynku. To jest duża fabryka w Nowym Sączu, ponad 35 hektarów terenu. Zarząd podjął decyzję, że moce produkcyjne muszą być rozbudowane -  dodał Jakubas.

Ta zapowiedź jednego ze stu najbogatszych Polaków staje się faktem. Od strony ulicy Nawojowskiej rośnie potężna, metalowa konstrukcja, która budzi powszechne zainteresowanie mieszkańców Nowego Sącza.

- Ciekawe, po co to Newagowi? Co tutaj będzie? - zastanawiają się przechodnie, spoglądający na ogromną budowlę.

- To hala, w której chcemy produkować nadwozia do lokomotyw i do elektrycznych zespołów trakcyjnych – wyjaśnia prezes  spółki Zbigniew Konieczek. - Będzie również przystosowana do produkcji pojazdów piętrowych, wagonów osobowych i tramwajów.

W tej chwili trwają prace nad zadaszeniem budynku. W grudniu – jak zdradza Konieczek  - ma ruszyć produkcja.  

20 milionów złotych, tyle kosztuje postawienie hali, kolejne grube miliony trzeba wydać na jej wyposażenie w ciężkie suwnice, w oprzyrządowanie, w całą linię technologiczną i w roboty spawalnicze.

- Chcemy zautomatyzować produkcję – tłumaczy prezes Newagu. - Rynek pojazdów kolejowych cały czas się rozwija i ma doskonałe perspektywy rozwoju, dlatego opłaca się inwestować.

Inny budynek na terenie sądeckiego zakładu jest przygotowywany do produkcji i naprawy zestawów kołowych. Ta inwestycja ma być gotowa w lutym przyszłego roku.

Czytaj też Co to za biznes za grube miliony robi sądecki Newag z naftowym koncernem

Sądecka spółka ma ostatnio dobrą passę. Niedawno Newag sfinalizował trzy umowy dotyczące dostaw sześćdziesięciu sześciu nowych lokomotyw elektrycznych. Łączna wartość kontraktów to ponad miliard złotych.

[email protected]  fot. jm

Potężna konstrukcja z betonu i stali, górująca nad ogrodzeniem Newagu, budzi powszechne zainteresowanie mieszkańców Nowego Sącza




W co inwestuje sądecka spółka






Dziękujemy za przesłanie błędu