Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
20/03/2024 - 07:25

Rewolucja w rządowym programie „Czyste powietrze”. Będzie trudniej dostać pieniądze

Szykuje się rewolucja w rządowym programie "Czyste Powietrze". Od kwietnia będzie można dostać pieniądze tylko na pompę ciepła lub kocioł, które znajdują się na specjalnej liście. Skąd te decyzje? Chodzi o wyeliminowanie z rynku urządzeń, nietrzymających norm i zużywających olbrzymie ilości prądu. To niejedyne zmiany. Modyfikacje dotyczą też samego finansowania.

Program „Czyste powietrze” po nowemu

O co chodzi z tą rewolucją? Dotyczy to wprowadzenia dwóch zmian. Pierwsza,  to obowiązek wyboru pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet tylko spośród tych, które umieszczone będą na prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska liście zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Do zestawienia trafiają tylko urządzanie które spełniają wymagania techniczne określone w programie "Czyste Powietrze".

Czytaj też Kończy się ważny termin, przypomina ZUS. Można stracić ciągłość wypłat  

Skąd ta decyzja?

Eksperci oraz branża alarmowali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Padały też argumenty, że nabywcy  urządzeń mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań. Pisaliśmy o tym w artykule  Wierzyć się nie chce! Tak się robi przekręt na badziewne chińskie pompy, które udają... polskie

Wedle szacunków Izba Gospodarcza Urządzeń OZE, ponad połowa pomp ciepła na polskim rynku nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta. Jakie są efekty?  Pisze o tym serwis innpoland.pl.  Ktoś kupuje pompę ciepła, żeby płacić mniej za energię i korzystać z wydajnego i nie obciążającego środowiska źródła ciepła,  a nagle okazuje się, że pompa jest bublem, który zżera olbrzymie ilości prądu, a jej wydajność jest iluzoryczna.

Czytaj też Wzięli wielkie kredyty, teraz wojują w sądzie z bankami. I wygrywają

Dotacja będzie niższa

Druga zmiana dotyczy najwyższego poziomu dofinansowania. Ci, którzy już raz skorzystali z takiej pomocy, będą mogli wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach pierwszej części programu. Chodzi o podstawowy poziom dofinansowania.  W takim przypadku dotacja będzie niższa.

Czytaj też Prawdziwa sądecka sensacja na liście najbogatszych Polaków magazynu „Forbes”

Jak złożyć wniosek w ramach programu "Czyste Powietrze"?

Wspomniane  modyfikacje rządowego programu wejdą w życie 22 kwietnia,  zaś 13 czerwca skończy się okres przejściowy, podczas którego będzie można uzupełnić niezbędną dokumentację.

Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji lub dotacji z prefinansowaniem trzeba wypełnić elektronicznie, wydrukować, podpisać ręcznie i z załącznikami wysłać do właściwego WFOŚIGW albo złożyć w gminie, odwiedzając gminny punkt konsultacyjno-informacyjny. Istnieje też możliwość załatwienia formalności tylko za pośrednictwem portalu gov.pl lub systemu gwd.nfosigw.gov.pl.

Ci, którzy chcą się ubiegać o dofinansowanie w formie dotacji przeznaczonej na częściową spłatę kredytu kapitału bankowego, wniosek muszą wypełnić w okienku bankowym z pomocą pracownika banku. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu