Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
07/12/2022 - 23:00

Rewolucja na cmentarzach. Szykują się zmiany w pochówku zmarłych

Instytucja koronera, który miałby prowadzić śledztwo w sprawie nagłej śmireci, elektroniczna karta zgonu, uruchomienie rejestru przedsiębiorców działających w branży pogrzebowej, to niektóre zmiany, jakie przyniesie znowelizowana ustawa regulująca kwestie pochówku. Obowiązujące ponad sześćdziesiąt lat stare zapisy prawne mają być dostosowane do aktualnych realiów.

Dotychczasowe zapisy  prawne regulujące  kwestię miejsc pochówku, a także postępowanie w przypadku śmierci, obowiązują od 1959 roku i nie przystają do aktualnych realiów społeczno-obyczajowych. Rząd właśnie opublikował założenia nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Ma być łatwiej i szybciej

Planowane zmiany mają ułatwić zarówno instytucjom jak i rodzinie zmarłego dopełniania formalności związanych z pochówkiem. Co ma się konkretnie zmienić?

Nowością ma być wprowadzenie elektronicznej karty zgonu, obsługiwanej za pośrednictwem strony internetowej bądź aplikacji mobilnej. To umożliwi szybsze i prostsze przekazywanie danych do państwowych instytucji, a także zajmujących się pochowkiem przedsiębiorstw pogrzebowych. Taka praktyka ma również chronić przed wszelkimi fałszerstwami. Pozwoli też na większą precyzję oraz zwiększenie wiarygodności akt.

czytaj też Pieniądze leżą na kontach ZUS, spadkobiercy o nich nie wiedzą. Jak je odzyskać?

Koroner zajmie się nagłymi zgonami

Znowelizowana ustawa przewiduje również wprowadzenie instytucji koronera funkcjonującej głównie w Wielkiej Brytanii czy USA. Specjalny urzędnik ma prowadzić śledztwo w sprawie nagłego zgonu, jeśli  nastąpił w sposób nienaturalny lub którego okoliczności wydają się podejrzane i niejasne.

Ustawowe zmiany zakładają też utworzenie centralnej bazy danych o cmentarzach.  Do tej pory tylko nieliczne z polskich nekropolii miały swoją internetową bazę gromadzącą informacje o pochowanych.  Nowe przepisy przewidują wprowadzenie takiego systemu na terenie całego kraju. Dzięki temu łatwiej będzie odnaleźć konkretne groby.  To pozwoli na odnalezienie miejsca spoczynku dalszych członków rodziny, bliskich czy znanych osób. Nowością ma być też uruchomienie rejestru przedsiębiorców działających w branży pogrzebowej.

czytaj też Straszna śmierć w Beskidach. Znaleźli ich zakopanych w śniegu 

Czy wzrośnie zasiłek pogrzebowy?

Koszty ciągle rosną, a zasiłek pogrzebowy od jedenastu lat utrzymuje się na tym samym poziomie. Wynosi 4 tys. zł i przysługuje członkowi rodziny zmarłego, niezależnie od tego, jakie będą całkowite koszty pogrzebu.

Polska Izba Branży Pogrzebowej postuluje obecnie o podwyższenie  jego wysokości do 8 tys. zł. Choć resort rodziny na razie na ten temat milczy, to wedle doniesień „Rzeczpospolitej”  poproszono ZUS o przygotowanie wyliczeń dla takiej podwyżki. Nie wiadomo jednak, czy wzrost – o ile w ogóle miałby miejsce – nie wyniósłby jedynie 500-1000 zł – pisze dziennik.

czytaj też Nie widzieli go od kilku dni. W niedzielę znaleźli jego zwłoki i martwego psa 

Projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych powinien zostać przyjęty przez rząd już w ciągu najbliższych miesięcy. W efekcie większość przepisów miałaby wejść w życie już w połowie przyszłego roku. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu