Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
06/10/2022 - 11:30

Rewolucja na budowie. Już wszystkie domy będzie można stawiać bez pozwolenia

Ci, którzy już postawili sobie dom jednorodzinny wiedzą, jaką udręką jest załatwianie wszystkich pozwoleń. Ta urzędnicza mitręga ma całkowicie zniknąć. Teraz budowanie „na zgłoszenie", na razie dotyczy domów do 70 metrów kwadratowych. Od nowego roku nie będzie już ograniczeń powierzchni.

Najpierw były obietnice

Przypomnijmy, że uproszczona procedura stawiania domów  o powierzchni do 70 metrów kwadratowych obowiązuje od stycznia tego roku.  Rząd w uproszczeniach chce iść dalej.

- Od przyszłego roku chcemy  zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni zabudowy. - zapowiedział z końcem czerwca na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.  

czytaj też  Wielka zmiana w liczeniu emerytur w przyszłym roku. Wszystko przez inflację

Od słów rząd przeszedł do czynu

 Jest już projekt nowelizacji prawa budowlanego. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Żeby postawić dom jednorodzinny o  powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych, wystarczy zgłoszenie na podstawie projektu. Jest jeden warunek. Dom nie może mieć więcej niż dwie kondygnacje i musi być wybudowany na własne potrzeby. Pozostaje obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Co jeszcze znalazło się w znowelizowanych przepisach?

  Ustawa zakłada też utworzenie Bazy Projektów Budowlanych prowadzonej w portalu e-Budownictwo, gdzie będą gromadzone projekty budowlane, w tym projekty zagospodarowania działki lub terenu, projekty architektoniczno-budowlane i projekty techniczne, sporządzone w postaci elektronicznej. Każdy projekt otrzyma indywidualny numer. Inwestor będzie mógł go podać we wszelkiego rodzaju wnioskach, zgłoszeniach czy zawiadomieniach składanych w organach administracji architektoniczno-budowlanej oraz organach nadzoru budowlanego.

czytaj też Będą nowe przystanki kolejowe w Nowym Sączu. Z osiedla do centrum miasta pociągiem 

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Od kiedy skończy się urzędnicza mitręga związana z budowa dużego domu?  Nowe przepisy mają wejść w życie z  początkiem nowego roku.Dziękujemy za przesłanie błędu