Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
08/08/2019 - 20:40

Rekonstrukcja spalonej willi „Tatrzańskiej” w Krynicy idzie jak burza

W ekspresowym tempie wre praca przy rekonstrukcji, dawnej willi Tatrzańskiej w Krynicy-Zdroju, którą strawił pożar w marcu 1987 roku. Budowa zaczęła się w połowie maja, są już fundamenty, widać zarysy konstrukcji. Wiadomo (z wizualizacji), jak odbudowany pensjonat będzie wyglądać.

Zabytkowa, XIX-wieczna willa Tatrzańska, wybudowana w  stylu szwajcarskim przy Bulwarach Dietla w Krynicy-Zdroju, należąca niegdyś do najlepszych w uzdrowisku, jest obecnie odtwarzana.

Drewniany budynek spłonął doszczętnie 4 marca 1987 roku. Prace przy jego odbudowie, które ruszyły w połowie maja, postępują w ekspresowym tempie. Są już fundamenty, widać pierwsze zarysy konstrukcji.

Odbudowanie willi Tatrzańskiej w Krynicy-Zdroju podjął się prywatny inwestor, firma Elfeko S.A. z Gdyni. Działkę pozyskała w 2004 roku. Po odbudowie powstanie obiekt hotelowy, który zwiększy ilość miejsc noclegowych w uzdrowisku.

Planowane zakończenie rekonstrukcji willi to sierpień 2020 roku. Koszt inwestycji oszacowano na 8 mln. złotych.

Willa Tatrzańska nie jest jedynym zrekonstruowanym czy odnowionym, zabytkowym budynkiem na krynickim Deptaku. W ubiegłym roku zakończony został gruntowny lifting pensjonatu" Wisła", a znacznie wcześniej również popularnej "Witoldówki".

(MK) fot. autDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)