Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
05/10/2022 - 15:30

Rejestracja unijnych znaków towarowych czyli sto lat dla Sophii Loren

Jedna z najwybitniejszych włoskich aktorek, gwiazda światowego kina i ikona mody właśnie skończyła 88 lat. Mało kto jednak wie, że imię i nazwisko Sophii Loren korzysta z prawnej ochrony, podobnie jak trzy inne znaki towarowe których jest właścicielem.

sophia loren

Sophia Costanza Brigida Villani Scicolone, bo tak w pełni brzmi imię i nazwisko aktorki urodziła się 20 września 1934 roku w Rzymie. Świtową karierę zagwarantował jej zawarty z wytwórnią Paramount w 1956 roku kontrakt na pięć filmów. Za pierwszoplanową rolę w dramacie Matka i córka w 1961 roku otrzymała Oscara. Na uwagę zasługuje również fakt, że po raz pierwszy w historii Akademia Filmowa przyznała nagrodę za nieanglojęzyczną rolę.

Sofia Lorena wielokrotnie (aż 10 razy) została nagradzana nagrodami David di Donatello (najważniejsza nagroda włoskiej kinematografii) była też pięciokrotną laureatką specjalnych Złotych Globów. Karierę nie przerwała jej wojna, w jej trakcie współpracowała z wieloma znanymi reżyserami.

Na temat jej kariery a także życia prywatnego wielokrotnie rozpisywały się tabloidy, a każdy jej ruch w czasach jej świetności pilnowany był przez paparazzi. Niejednokrotnie – jak opisuje prasa „wymykała się śmierci”, albo unikając wybuchu bomby, albo rezygnując z wejścia na pokład samolotu, który krótko po starcie rozbił się.

Sophia Loren to też dobry przedsiębiorca

Sophia Loren dała się również poznać światu jako dobry strateg i przedsiębiorca, wykorzystując kinowy rozgłos (na który zasłużenie zapracowała) publikowała książki kucharskie, projektowała biżuterię, okulary. Skomponowała też niejeden zapach perfum, zaprojektowała flakony, wreszcie otworzyła restaurację i stworzyła własną pizzę. W tym wszystkim jednak nie zapomniała o tym co dla przedsiębiorcy – twórcy jest najważniejsze tj. o ochronie przysługujących jej praw własności intelektualnej.

Rejestracja w jednym miejscu – Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej przyznaje właścicielowi ochronę jego znaku towarowego w każdym z obecnych i przyszłych Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Co roku w Alicante (siedziba Urzędu) rejestruje się ponad 135 000 znaków towarowych, sam proces rejestracji jest prosty i bardzo zbliżony do krajowej procedury.

Unijny znak towarowy może zostać zgłoszony do rejestracji samodzielnie przez właściciela znaku lub przez jego pełnomocnika. Ustanowienia pełnomocnika jest obowiązkowe jedynie dla tych wnioskodawców, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania, głównego miejsca prowadzenia swojej działalności lub rzeczywistego i poważnego przedsiębiorstwa przemysłowego lub handlowego na terenie jednego z Państw Członkowskich Unii Europejskiej.

Samo złożenie wniosku o rejestrację znaku towarowego może zostać złożone drogą elektroniczną, tradycyjną pocztową (wówczas wniosek należy wysyłać bezpośrednio do Hiszpanii), wreszcie może zostać złożony przez wnioskodawcę osobiście w recepcji Urzędu. Przepisy dopuszczają również możliwość złożenia wniosku faksem (chociaż jak się obecnie wydaje z tego narzędzia w dobie technologicznego rozwoju korzysta coraz mniej osób).

Od momentu przyjęcia wniosku do publikacji zgłoszenia następuje okres rozpatrywania zgłoszenia. Podczas tego etapu eksperci Urzędu dokonują oceny wniosku. Jeżeli wykryją oni błąd (formalny lub merytoryczny) pracownicy urzędu kontaktują się z wnioskodawcą i oficjalnie powiadamiają go o dostrzeżonych uchybieniach wyznaczając wnioskodawcy dwumiesięczny termin na naprawienie dostrzeżonych uchybień. Pierwotnie wyznaczony dwumiesięczny termin może zostać (na wniosek zgłaszającego) przedłużony o kolejne dwa miesiące.

Trzy miesiące na sprzeciw wobec rejestracji znaku towarowego

Bywają sytuacje w których pracownicy Urzędu telefonicznie skontaktują się z wnioskodawca i wyjaśnią proste, niewymagające zaangażowania kwestie. Po rozpatrzeniu odpowiedzi zgłaszającego Urząd wyda decyzję w której w całości lub w części odrzuci zgłoszenie, możliwa jest również częściowa modyfikacja wniosku. Jeżeli Urząd odrzuci wniosek nie wyklucza to jego częściowej konwersji w rejestracji krajowej (o ile wniosek spełnia wymagania wskazane w krajowym ustawodawstwie).

W przypadku akceptacji wniosku zostanie on opublikowany w 23 językach urzędowych Unii Europejskiej i od tego momentu każda osoba trzecia, która będzie uważać, że zgłoszony do rejestracji znak towarowy nie powinien otrzymać ochrony, w ciągu trzech miesięcy od dnia publikacji będzie mogła złożyć swój sprzeciw.

Wniesienie sprzeciwu (najczęściej wnoszącymi są właściciele wcześniej zarejestrowanych takich samych lub podobnych znaków towarowych) wiąże się z koniecznością wypełnienia odpowiedniego formularza i uiszczenia opłaty. Po zakończonym postępowaniu sprzeciwionym Urząd wydaje decyzję o zarejestrowaniu znaku towarowego.

Podobną decyzję Urząd wyda wówczas gdy żadna osoba nie złoży sprzeciwu, a sama informacja o rejestracji zostaje opublikowana w rejestrze Znaków Towarowych Unii Europejskich. (Paulina Sudoł/ISW) Fot. Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu