Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
29/09/2020 - 10:00

Przyczaił się tylko na kilka miesięcy, teraz smog znów zaatakuje w Nowym Sączu

Czeka tylko aż zrobi się chłodno i wyskoczy z kominów. Niebawem nad Nowym Sączem będzie się snuć brudna mgła. Czy w walce ze smogiem pomoże właśnie przyjęty przez samorząd wojewódzki program ochrony powietrza, a o który samorząd toczył boje z Polskim Alarmem Smogowym?

Czytaj też „Nie róbcie farsy, szopki i cyrku”. Ludzie się śmieją z sądeckiej rady miasta 

Sejmik uważał, że proponowane rozwiązania są optymalne, Polski Alarm Smogowy dokument krytykował.  Tak jeszcze było kilka miesięcy temu. Ostatecznie udało się osiągnąć kompromis. Małopolski samorząd przegłosował przyjęcie programu ochrony powietrza dla naszego regionu.

- Po szeregu burzliwych spotkań i dyskusji powstał ambitny program, którego realizacja pozwoli na znaczną poprawę jakości powietrza już w roku 2023 – mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. -  Czyste powietrze to kwestia naszego zdrowia, a nawet życia. Według  naukowych szacunków na choroby spowodowane smogiem umiera rocznie ponad 40 tys. Polaków – dodaje Urynowicz.

- Doceniamy tę decyzję, zwłaszcza w obliczu intensywnych zabiegów lobbujących za osłabieniem zapisów programu –  komentuje przyjęcie dokumentu Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. -  Wycofanie zgody na dotowanie węgla pokazuje zmianę podejścia nie tylko radnych sejmiku, ale i obywateli do akceptowanej metody ogrzewania domów. 

- Mamy przede wszystkim nadzieję, że dzięki nowym regulacjom samorządy bardziej zaangażują się w walkę ze smogiem i wreszcie wzrośnie tempo wymiany „kopciuchów” w naszym województwie.

Czytaj też Śmieciowe opłaty w Nowym Sączu po nowemu. Nowe stawki, nowe ulgi 

Co zmieni przyjęty właśnie program ochrony powietrza?

Dokument ma przyspieszyć działania antysmogowe we wszystkich gminach. Chodzi  o to, żeby wymusić na samorządach większe zaangażowanie w pomoc mieszkańcom w skorzystaniu z dofinansowań do wymiany źródeł ogrzewania, termomodernizacji budynków i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Gminy powinny być również przygotowane do pomocy osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym przy wykorzystaniu programu Stop Smog. Małopolska zmierza do transformacji niskoemisyjnej, co wiąże się także z preferencjami dla wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Jakie są najważniejsze zapisy programu?

czytaj dalej na następnej stronie kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu