Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
11/03/2020 - 08:00

Przez wirusa zamkną szkoły, przedszkola. Czy ZUS zapłaci za opiekę nad dziećmi?

Klamka zapadła. Rząd podjął decyzje o zamknięciu wszystkich żłobków, przedszkoli, szkół i przedszkoli. Co teraz? Trzeba zostać z dzieckiem w domu. Czy w takiej sytuacji przysługuje opieka nad pociechą?

Jeszcze wczoraj dyrektor delegatury kuratorium oświaty w Nowym Sączu Dariusz Leśniak mówił, że o zamykaniu szkól i przedszkoli w Nowym Sączu nie ma mowy. Dziś już wiadomo. Rząd podjął decyzję o zamknięciu placówek

Czytaj też Zamykanie sądeckich szkół przez koronawirusa? Na razie nie ma potrzeby

Co teraz? Nie wszyscy rodzice będą mogli liczyć na pomoc dziadków. Trzeba zostać z dzieckiem w domu.  Czy w tej sytuacji przysługuje opieka nad pociechą?  

- Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli Sanepid wyda decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka – wyjaśnia Anna Szaniawska, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń społecznych.

Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak jego choroba. Oznacza bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki -  dodaje Szaniawska i tłumaczy, że prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia ósmego roku życia w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

W takiej sytuacji przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż czternaście  dni, co ważne, nie wlicza się do limitu sześćdziesięciu  dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Czytaj tez Chiński wirus w podróży. Czy trzeba się bać autobusów i pociągów do Krakowa?

Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do czternastu dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa – wyjaśnia rzeczniczka małopolskiego oddziału ZUS.

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu